data umieszczenia |2012-04-20|

Wykład terenowy na wycieczce do Puszczy Niepołomickiej




W piątek 20-ego kwietnia bieżącego roku odbyła się ornitologiczno-przyrodnicza wycieczka do Puszczy Niepołomickiej, w której udział wzięła młodzież i ich opiekunowie zainteresowani tematyką przyrodniczą.
Przejazd był dobrą okazją by opowiedzieć zarówno o działaniach Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych oraz o szczegółach projektu dot. Ochrony Ptaków w Karpatach Zachodnich. W trakcie przejazdu uczestnicy dowiedzieli się kilku informacji o użytku ekologicznym "Łąki Nowohuckie", o walorach rzek płynących przez Kraków na przykładzie Drwinki, a następnie o ptakach krajobrazu rolniczego. W czasie przejazdu widzieliśmy polującą pustułkę oraz myszołowa, nad polami radośnie latały skowronki, a po gruncie kroczyły bażanty.
Po dotarciu do Puszczy Niepołomickiej jeszcze w czasie przejazdu miałem możliwość przedstawić uczestnikom wycieczki kilka ogólnych informacji na temat Puszczy i ptaków ją zamieszkujących, a smaczkiem była możliwość zaobserwowania dwóch dudków lecących z boku autokaru...
Pierwszym celem naszej wycieczki był rezerwat przyrody "Gibiel". Ten blisko 30ha fragment lasu grądowego był dobrą okazją do zapoznania się z lasem o charakterze naturalnym. Duża liczba martwego drewna, oraz majestatyczne pnie starych dębów sprzyjały obserwacjom terio- i awifauny. W tym fragmencie Puszczy udało się zaobserwować nisko krążącego myszołowa, a ponadto usłyszeć liczne dzięcioły duże, pełzacze, kowaliki, zięby, sikory, pierwiosnki czy też kosy. Młodzież ucieszyła również obserwacja dwóch wiewiórek, które skakały nad naszymi głowami przez dłuższy czas. Niestety z uwagi na kwietniowy termin nie udało się zaobserwować żadnego z gatunku muchołówek, ale spotkało się to ze zrozumieniem.
Po przejściu fragmentu lasu dotarliśmy do starego gniazda bociana czarnego, które było świetnym miejscem do rozmów na temat rzadkich ptaków w lesie oraz konieczności ich ochrony. Padło także kilka zdań odnośnie sów oraz możliwości i sposobów badania ptaków. Przy tej okazji uczestnicy wycieczki mogli spojrzeć przez lunetę i sprawdzić jakie daje ona możliwości obserwacyjne. Później wędrowaliśmy przez lasy gospodarcze co pozwoliło wskazać podobieństwa i różnice w obu typach lasu oraz wskazać na konieczność występowania obu tych form lasów.
Dalsza część spaceru przebiegała wzdłuż Ośrodka Zachowawczego Żubrów, który wyraźnie intrygował uczestników wycieczki, ale niestety żadnego żubra nie udało się zobaczyć. Podczas przemarszu towarzyszył nam śpiew wspomnianych już ptaków wzbogacony głosami rudzika, strzyżyka czy śpiewaka.
Po dotarciu na Żubrzą Polanę każdy miał możliwość zasadzić symboliczne drzewko pod opieką przedstawicieli Lasów Państwowych, RDOŚ czy Wydziału Leśnego UR.
Spotkanie zakończone zostało piknikiem oraz wręczeniem nagród i upominków.

Wykład terenowy na wycieczce do Puszczy Niepołomickiej Wykład terenowy na wycieczce do Puszczy Niepołomickiej Wykład terenowy na wycieczce do Puszczy Niepołomickiej<





----------========== ||| ==========----------



Zobacz wszystkie aktualności
2005 - 2024 © Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.

Kopiowanie, modyfikowanie, wykorzystywanie i dystrybucja treści, zdjęć i rysunków zawartych na stronach serwisu "www.ptakikarpat.eco.pl"
dozwolona wyłącznie za zgodą Fundacji i autorów zdjęć oraz rysunków.