data umieszczenia |2013-10-21|

Wyniki konkursu "Konkurs Słuchać i słyszeć, patrzeć i widzieć... czyli wędrować świadomie"




Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych ma przyjemność poinformować o wynikach konkursu organizowanego w ramach projektu, pn. "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich" pt. Słuchać i słyszeć, patrzeć i widzieć... czyli wędrować świadomie. Konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia i podzielony został na dwie grupy wiekowe: - do 10 lat - powyżej 10 lat. Głównym celem konkursu było opisanie relacji z wycieczki/spacerów pod kątem przyrodniczym, który odbył się na terenie powiatów gdzie realizowany jest projekt. Przy ocenie prac komisja brała pod uwagę głównie:

- pomysł
- kreatywność
- oryginalność
- samodzielność


Z nadesłanych prac wybrano 5 najciekawszych z każdej kategorii wiekowej.
Nagrody otrzymują:

Filip i Szymon Widera
Nina Brankin
Jadwiga Giza
Małgorzata Jasiniak
Ida Śmieja
Aleksandra Kot
Daria Kosmal
Oliwer Maciurak
Bartosz Skubel
Julia Łempicka
Agata Myszka



Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie a laureatom gratulujemy!
Nagrody wyślemy pocztą.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-10-17|

Konkurs "O czym śpiewają ptaki?"- prace nagrodzone. Kategoria opowiadania.




"Wyprawa do lasu"

Wojtek jest miłośnikiem przyrody, a szczególności uwielbia ptaki. Dlatego też na urodziny dostał lornetkę. Jego radość na widok prezentu nie miała granic.
Już następnego dnia wybrał się do lasu, żeby obserwować ptaki. Będąc w połowie drogi, zauważył mały dołek w ziemi. Domyślił się, że to gniazdo ptaka, dlatego przyczaił się w krzakach i postanowił na niego zaczekać. Okazał się wielkim szczęściarzem, już po pięciu minutach do gniazda przyleciał krwawo dziób. Jednak był to tylko chwilowy przylot, bo w parę minut znalazł się w powietrzu. Ujrzenie takiego ptaka to dla Wojtka radość nie do opisania, jako znawca dobrze wiedział, że jest to bardzo rzadki gatunek. Jednak żałował jednego, mianowicie tego, ze nie wziął ze sobą notesu, żeby notować wygląd i zachowanie ptaków ich naturalnym środowisku. Postanowił więc, że wróci jutro.
Następnego dnia jednak nie miał tyle szczęścia. W miejscu, w którym poprzedniego dnia zaobserwował krwawo dzioba już ptaka nie było. Trochę go to zniechęciło, ale wiedział, że tego ptaka nie widzi się codziennie. Ruszył w daleką podróż. Tym razem doszedł do lasu, gdy jego uwagę odwrócił charakterystyczny dźwięk dla sokoła wędrownego. Szybko go zauważył i zaczął biec za nim. Okazało się, że był to samiec, który niósł do gniazda pokarm dla piskląt. Pokarmem była kawka. Wojtek zauważył, że w gnieździe były cztery ptaszki. Szybko wyciągnął notes i zaczął notować. Zapisał, że sokół wędrowny jest prawie cały pokryty białym upierzeniem, jedynie na ogonie pojawiają się, czarne pióra. Zauważył też, że gniazdo znajduje się na wysokim drzewie w otoczeniu drzew dębowych. Nagle zobaczył, że sokół znów odlatuje. Wojtek jednak przystanął, gdyż uznał, ze może się stać coś ciekawego. I tak też się stało. Kiedy sokół był jeszcze niedaleko gniazda, zaczął swoją pieśń, a brzmiała ona tak "gęk-gęk-gęk". Potem zaczął krążyć nad gniazdem i śpiewać ?kwik-kwik?. Szedł długo, zanim ujrzał jakiegokolwiek ptaka, ale już niedługo uznał, ze się opłaciło, bo był to dzięcioł czarny, który drążył dziurę w drzewie zapewne na dziuplę. Przy okazji zjadł larwy, które wylatywały spod kory drzewa. Wojtek znów zaczął notować . Zanotował, że jego głowa jest koloru czerwonego, a reszta ciała koloru czarnego. Za to dziób i szpony są srebrne. Można było się domyślić, że szuka partnerki, bo co chwilę było słychać jego pieśń godową. Wojtkowi bardzo to się podobało, ale zaczynało się robić ciemno, więc musiał zacząć wracać, a po zatem w ciemnościach notować się nie da, a Wojtek nie lubił być w nocy w lesie.
Kiedy był w trakcie podróży powrotnej zauważył lecącego ponad konarami drzew puchacza, który wyruszył na nocne łowy. Wojtek uznał, że tego dnia nie zamieni na żaden inny. Zdarzenia jakie zaszły tego dnia tylko utwierdziły go w przekonaniu, że chce zostać ornitologiem.

Mateusz Szczęsnowski

"O czym śpiewają ptaki"

Jestem sobie głuszec, mieszkam w Gorcach. Jestem duży, wielkości indyka. Mój wygląd mnie zachwyca. Mam żółty zakrzywiony dziób i figlarną czerwoną kropkę wokół oka. Korpus jest cały czarny z długimi szarymi cętkami. Skrzydła mam w kolorze brązowym z przepięknymi białymi plamkami. Ale moją największą dumą jest długi, czarny z białymi plamkami, zakrzywiony ku górze ogon. Gdy jest zima, wokół palców wyrastają mi drobne piórka, które umożliwiają mi chodzenie po śniegu, sprytne, prawda?
Moja żona jest mniej kolorowa, nad czym ubolewa, bowiem jej piórka są brunatne z niewielkimi białawymi plamkami.
Mieszamy nad potoczkiem w szarym borze otoczonym rozłożystymi drzewami. Las daje nam pożywienie, pyszne jagody, zioła, ziarna. W nocy śpimy na drzewach. Tyle tytułem wstępu. Teraz opowiem wam historię z czasów, jak byłem młodym kogutem, kawalerem. Kończyła się zima, był koniec marca, poczułem, że muszę wzlecieć hen wysoko, na najwyższe drzewo i śpiewać z całych sił.
Wyskoczyłem więc i zacząłem tokować. Och, jak cudownie brzmiał mój śpiew. Tokowałem i tokowałem, skakałem z gałęzi na gałąź, rozpościerałem mój piękny ogon. Trwało to długo, śpiewałem tak przez cały kwiecień. Byłem głuchy na wszystko co wokół.
W końcu zobaczyłem ją, najpiękniejszą ze wszystkich samic, jakaż była wspaniała, wsłuchiwała się w zachwycie w mój śpiew. Wiedziałem, ze to ta jedyna, najukochańsza. Zostaliśmy parą. Moja luba uwiła gniazdo pod korzeniem sosny, cudny przyszły dom dla naszych dzieci. W gnieździe złożyła osiem jajeczek i długo na nich siedziała, ogrzewała je własnym ciałem. Była bardzo cierpliwa, aż tu po dwudziestu siedmiu dniach wylęgły się nasze dzieci. Śliczne, puszyste kuleczki. Oj, te nasze głodomorki dużo jadły i szybko rosły, żona miała z nimi dużo pracy, pilnowała gniazda dzień i noc. Ja, dumny tatuś uczyłem je fruwać i po trzech tygodniach umiały mnie naśladować, moje zuchy! Niestety, niedługo potem nas opuściły, taki to już los rodziców, dzieci wyfruwają z gniazda.
Gdy wychowaliśmy nasze młode, bardzo mnie zaciekawiło potomstwo sąsiadki, niby podobne do naszych maluchów, ale ciut inne. I co się okazało? Pani kura (tak nazywa się pani głuszec) znalazła sobie męża cietrzewia. Ich młode, choć piękne, niestety nigdy nie będą miały swoich dzieci. Takie pisklęta zwie się skrzekotami. Ale wróćmy do nas, szczęśliwych i dumnych rodziców. Nasze dzieci rozpierzchły się po lesie, a my mogliśmy wtedy odpocząć i cieszyć się pięknem otaczającej przyrody.

Mikołaj Skolarus

"O czym śpiewają ptaki?"

Wśród łąk zielonych, między lasami, koło gór wielkich, latały kolorowe ptaszęta. Mysikrólik mały, orzeł przedni wielki, sokół wędrowny szybki. Wszystkie latały i wszystkie śpiewały. Wśród lasów zielonych, połonin suchych latają majestatyczne ptaki. Pod nimi niedźwiedzie giną, a one wznoszą się lekko, niby bezpieczne?
Lecz co to ?! Samolot przeleciał nisko, klucz gęsi potrącając. Ptaki lądują, huk dubeltówki, martwe padają. W zaroślach głuszec swą pieśń godową rozpoczyna, ale i on schwytany w sidła. Tymczasem gdzieś wysoko orzeł szybuje i śpiewa.
?Było ich wiele, cztery zostały. Były to orły piękne, przednimi zwane. W Tatrach wysokich jaja składały. Lecz człowiek wytępił je z tej ziemi, pióra do kapelusza później wkładając. Czemu? Nie wie nikt. Ktoś mówił, że orły ludzi atakują i owce jedzą, lecz to przesada??
Jeszcze gdzieś indziej wśród dziupli, lasów starych i skał wysokich, sowy żyły. Puchacz wielki, sóweczka malutka, płomykówka ruda. Część w lasach żyła, a część na skałach. Te pierwsze przetrwały, choć nieliczne. Drugie przez wspinaczy zostały częściowo zabite, częściowo spłoszone. Śpiewały one tak:
?Na skałach wysokich gniazda były. Gniazda były solidne, jaja wielkie. Ale przyszedł człowiek z linami, hakami i rakami. Zabił, podeptał, spłoszył, zhańbił ród sowi. Co za człowiek? Alpinista jakiś??
Jeszcze wyżej w słońcu letnim pomurnik i puchacz śpiewały:
?Żyłyśmy wysoko, wyżej od sów. Człowiek także pohańbił nasz ród. A jednak to nie jest jedyny nasz wróg. Sokół wędrowny szarpie ciała nasze, zabijając nas setki. Sokoły nurkują z chmur, chwytając i jedząc nasz ród. Mój ojciec zabity, matka też. Kto to zrobił? Człowiek i sokół??
Tak śpiewały szybując między chmurami, lasami, skałami, a słuchać ich nie chciał nikt..?

Antoni Cierniak

"Puchacz zwyczajny a jednak niezwyczajny"
Pewnej jesiennej nocy, obudziło mnie głośne pohukiwanie sowy. To było coś w stylu ?pu-hu?. Rozespana poczłapałam na balkon, w celu zidentyfikowania ?szkodnika?. Raptem pohukiwanie powoli ucichło. Noc była piękna, postanowiłam zostać jeszcze chwilkę na dworze. Po chwili wróciłam do mojego ciepłego łóżka. Na złość sowa, nie-sowa ponownie zaczęła swoje śpiewy. Rozzłoszczona wyszłam na balkon i dzięki światłu padającemu z mojego pokoju, kątem oka ujrzałam ogromną sowę siedzącą na drzewie. To chyba puchacz?
pomyślałam. Ptak był przepiękny, w różnych odcieniach brązu a jego dziób był szeroki i haczykowaty. A co ona ma na głowie, uszy? Nie, to sterczące pióra.
Gdy tak zachwycałam się widokiem jego pięknych skrzydeł, wręcz lśniących w ciemnościach szarobrązowych piór, jego wielkie pomarańczowe oczy skierowały się na mnie. Poczułam ukłucie niepokoju ? no bo co, skoro tak na mnie patrzy i nie ucieka to nie wiadomo, czy mnie bierze za jakąś przerośniętą sowę a może chce zaatakować? Wycofałam się chyłkiem do domu i ponownie rozpoczęły się śpiewy. Zdenerwowało mnie to, więc krzyknęłam do tej niemożliwej istoty Bożej:
- Czemu mi nie dajesz spać?!
Puchacz skierował na mnie swoje wielkie oczy i? nagle przemówił@ Przysięgam, że patrząc na mnie tymi oczyma przemówił ludzkim głosem. Było to mniej więcej tak:
- Cześć. Fajnie, że nie próbujesz mnie złapać jak inni. Kiedyś ludzie uważali, że jestem złym omenem, przynoszę nieszczęście i śmierć. Dlatego próbowano nas wytępić, nadmiernie też wycinano stare drzewa, miejsca naszych lęgowisk. - To przykre ? stwierdziłam. - Tak, ale na szczęście w porę zorientowali się że jest nas coraz mniej, i objęto nas ochroną. Wiesz, ze jestem prawdopodobnie największą sową świata? Moja długość ciała od dzioba do ogona wynosi 60-78 cm. Dorównuje mi jedynie puchacz japoński.
-Rzeczywiście jesteś naprawdę wielki, opowiedz coś jeszcze o sobie?
poprosiłam, zdając sobie jednocześnie sprawę, że zaczęłam rozmawiać z ptakiem.
-(Pu-hu), poluje przeważnie na niewielkie ptaki i ssaki, a czasem też na owady. W zależności od występowania i pory roku my puchacze mamy zmienne ?zwyczaje? związane z odżywianiem się. - To jesteście mięsożerni jak większość ludzi. A gdzie mieszkasz?
- W Polsce to przeważnie: Karpaty, Sudety, Pomorze i Puszcza Białowieska. Gniazda budujemy na drzewach iglastych lub i nasady pnia w lasach podmokłych albo w górach np. w załamaniach skał. Nasze gniazda są naprawdę wygodne, zwykle wymoszczone mchem, trawą i piórami.
- A co z dziećmi, to znaczy pisklętami? - Puchacze (Phuoo) dobierają się w pary już w grudniu i zostają razem na całe życie.
- Jakie to romantyczne, ale co z pisklętami?
- Poczekaj zaraz się dowiesz, wszystko po kolei. Jest jeden lęg w roku. Moment złożenia jaj przypada od lutego do początku kwietnia. Przeważnie mamy dwoje, troje piskląt. Pisklęta są gniazdownikami niewłaściwymi. - Co to znaczy?
- (Pu-hu) to znaczy że nie są samodzielne, usamodzielniają się po ok. 5 miesiącach. Jesteśmy bardzo wrażliwe na hałasy, spłoszony puchacz może porzucić swój lęg, zaś zaniepokojony kłapie dziobem. W naturze puchacz żyje zazwyczaj do 20 lat, a w niewoli nawet 50 lat. Wiesz, ze samce odżywiają się najintensywniej w porach wieczornych lub o zmroku i pohukiwanie ?Pu-hu? lub? PHUoo? jest słyszane nawet do 5 km (od tego wzięła się nasza nazwa).
Na koniec puchacz zrobił swoje ?pu-hu? i mrugnął do mnie zalotnie, po czym odleciał w czeluść nocy.
- To wspaniałe! ? pomyślałam. Chwileczkę, czy to zdarzyło się naprawdę?... czy to był tylko sen? Po tym przewróciła się na drugi bok i naciągnęłam na siebie kołdrę ponieważ poczułam przeraźliwy chłód, zresztą nic dziwnego, drzwi na balkon były otwarte?
Oliwia Kęsicka

Spotkanie z orłem

W ciepły letni dzień głuszec Tetro jak zwykle przechadzał się sam po lesie. Nie potrafił latać tak daleko i tak wysoko, jak inne ptaki, dlatego nikt nie chciał się z nim bawić. Wygrzewał się właśnie do słońca nad strumykiem, kiedy usłyszał po drugiej stronie: -Hej Bąbel pobawimy się w chowanego ? zatrzepotał skrzydłami dzięcioł zwracając się do kolegi siedzącego na drzewie obok.
-Super! Musimy tylko? - i urwał widząc nadlatujące pleszki.
-Cześć chłopaki, co robicie? ? zaśpiewały chórem 3 pleszki.
- Zamierzamy się bawić w chowanego. Chcecie dołączyć do nas? ? zaproponował Bąbel. Pleszki aż pisnęły z radości. Na gałązce nieopodal siedziały dwie muchołówki małe, które również przyłączyły się do zabawy. Głuszec, który to obserwował również chciał się przyłączyć, jednak i tym razem, pozostałe ptaki go odtrąciły. - Jesteś za duży, żeby się z nami bawić ? krzyczał dzięcioł. - Nie umiesz latać, więc jak chcesz nasz szukać ? wołały, trzepiąc skrzydłami, muchołówki.
Smutny głuszec podreptał w głąb lasu, by już nie patrzyć jak wesoło bawią się inne ptaki. Człapał tak i zastanawiał się jak by to było gdyby potrafił latać. Wyobrażał sobie jak lecąc w stronę słońca kręci piruety, jak ogląda swój dom z góry, jak bawi się w chowanego z innymi ptakami. Z tej zadumy wyrwał go cichy pisk, jakby popłakiwanie. Gdy się nachylił pod kępą traw zobaczył małego ptaka - Kim on może być? Nigdy wcześniej go nie widziałem ? pomyślał Tetro.
- Nie rób mi krzywdy ? pisnął pisklak. - Co ty tu robisz? Nigdy wcześniej cie tu nie widziałem ? powiedział głuszec. - Jestem Falko ? mały orzeł. Dzisiaj miałem swój pierwszy lot, przez nieuwagę zahaczyłem o gałąź i spadłem tutaj. Nie wiem gdzie jestem i nie wiem jak trafić do domu ? powiedział ze smutkiem.
- Nic się nie bój. W pobliżu jest tylko jedno gniazdo orła, na wzgórzu, zaprowadzę cię tam ? wziął pisklę, położył na sowim grzbiecie i zaczął powoli maszerować w stronę wzgórza. Ptaki bawiące się w chowanego, widząc to przerwały zabawę i zaciekawieniem patrzyły na nowego kolegę głuszca. Hej, lecimy za nimi, tylko cicho, nie mogą nas zobaczyć ? nakazała pleszka, która była bardzo ciekawa, co stanie się dalej.
Tetro i Falko umilali sobie podróż opowiadając o swoim dotychczasowym życiu o zabawach, w które lubią się bawić, o rodzeństwie, o rodzicach. Dobrze się razem bawili. Gdy doszli na sam szczyt góry, na zboczu dostrzegli gniazdo.
- To mój dom ? ucieszył się mały orzeł ? i to moja mama ? pokazał skrzydełkiem pięknego ptaka lecącego w ich stronę. Ptaki, które leciały za nimi, aż psiknęła, gdy zobaczyły dostojnego orła witającego się ze swoim dzieckiem. - Mamo to jest głuszec Tetro, który pomógł mi wrócić do domu.
- Bardzo Ci dziękuję za uratowanie mojego synka, jestem Ci bardzo wdzięczna. Zawsze możesz liczyć na moją pomoc, nawet, gdy będzie Ci ktoś dokuczał ? mówiąc to mama-orzeł popatrzyła się w stronę drzewa, na, którym, ukrywały się śledzące ich ptaki. Takim oto sposobem Tetro zyskał największego przyjaciela ? orła. Również inne ptaki widząc, że król ptaków przyjaźni się z głuszcem, też zapraszały go do zabawy, mimo, że dalej nie umiał latać.

Natalia Szczepaniak







----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-10-17|

Konkurs "O czym śpiewają ptaki?"- prace nagrodzone. Kategoria wiersze.




"Bocian Mały"

Był raz sobie bociek mały,
miał kubraczek czarno-biały.
Dzióbek długi i czerwony,
nie tak jak u czarnej wrony.
Wszędzie lubił podróżować,
na jednej nodze przy stawie czatować.
Gdy są w Polsce dni słoneczn.
hece tu urządza wieczne.
A gdy z zimnem się boryka,
nową ojczyzną jest dla niego Afryka.

Teresa Czaja

"Pewien ptak"

Był sobie raz ptak,
Tak dostojny, że ach.
Duży i piękny,
Mocny i silny.
Latał nad łąką,
Za swoją przekąską.
Zatrzymał się raz, wysoko nad ziemią,
I tak zawisł w bezruchu właśnie nad tą ziemią.
I patrzył i patrzył gdzieś w dal,
A pod nim zaczął się bal.
Kuna z lisem poszli w tan,
Głuszec z jeżem mieli kram.
Nawet niedźwiedź, góra mięsa,
Też pochwalał te zajęcia.
Wtem nasz ptak poczuł tańce,
Chciał zatańczyć z myszą walce.
Lecz gdy zbliżył się do grona,
Wpadło ono w winogrona.
Ptak ten znany jest na świecie,
Jako wróg grasujący z lecie.
Kto widział, ten wie,
Co orzeł dzisiaj je.

Patryk Szczepaniak

"Kopciuszek"

Ptak mój mniejszy od wróbelka,
Kształt dorosłej pleszki ma.
Małym okiem na świat zerka,
Wszystkim ludziom radość da!

W zaciszu swego gniazdka,
Rozmowy toczą się:
"Cyt, cyt, tek,tek, di, di krrrrrrysz"
Długi ogon nastroszył się.

Z jego wełnianej willi,
Podłużne jajeczka wystają!
Gdy nie ma mamy, jajeczka,
Co chwilę się rozpraszają!
Tutaj się walą,
Tam przewracają.
Czarniutkie nóżki w słoneczku opalają!

Przykra będzie to niespodzianka,
Gdy gniazdko puste zostanie!
Bo ptaszki na ogół w gniazdku nie
siedzą, Wkrótce dorosną i odlecą!

Joanna Głuc

"Oda do ptaków"

O stworzenia cudne, barwne o głosie
Niczym ze snów, czymże bez was
Byłby świat? Cóżbyśmy bez was
zrobili? Te dźwięki od was płynące
Anielskie i kuszące, któż dałby radę
Się im oprzeć? Któż miałby siłę to
Przezwyciężyć. Ruchy wasze wdzięczne,
Tak delikatne i ponętne mające
Oparcie w skrzydłach. Wy dajecie
Muzykę, my dajemy schronienie.

Gabriela Róg

"Okruszki"

Wszyscy dobrze wiedzą,
co ptaszki jedzą.
Lubią chyba okruszki
i tłuste robaczków brzuszki.
Smakują im też ziarenka,
od których brzuszek pęka.
Nie pogardzą też słoninką,
pod daszkiem okrytym trzcinką.
Gdy nadchodzi sroga zima,
martwi się cała ptaszyna.
Czy na dziobek coś dostanie,
przy tak nagłej pogody zmianie.

Jan Słowik





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-10-16|

Wyniki konkursu "O czym śpiewają ptaki"




Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych ma przyjemność poinformować o wynikach konkursu organizowanego w ramach projektu, pn. "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich" pt. "O czym śpiewają ptaki". Konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży do 18 lat. Głównym celem konkursu było napisanie opowiadania lub wiersza o życiu i zwyczajach ptaków żyjących na terenie Karpat Zachodnich. Przy ocenie prac komisja brała pod uwagę głównie:

- pomysł
- kreatywność
- oryginalność

Z nadesłanych prac wybrano 5 najciekawszych opowiadań i 5 najciekawszych wierszy. W kategorii "Opowiadania" nagrody otrzymują:

- Mateusz Szczęsnowski
- Mikołaj Skolarus
- Antoni Cierniak
- Oliwia Kęsicka
- Natalia Szczepaniak

W kategorii "Wiersze" nagrody otrzymują:
- Teresa Czaja
- Patryk Szczepaniak
- Joanna Głuc
- Gabriela Róg
- Jan Słowik

W związku z tym, iż nadesłano wiele ciekawych prac organizatorzy postanowili wręczyć również wyróżnienia dla:
- Kamili Mirocha
- Olgi Ficek
- Karoliny Szczęsnowskiej
- Jana Bieleckiego
- Natalii Janczy
- Marzeny Platy
- Agnieszki Pająk

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie a laureatom gratulujemy! Nagrodzone pracę można przeczytać na stronie projektu. Nagrody wyślemy pocztą.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-10-11|

Konkurs literacki - ogłoszenie




Lista zwycięzców konkursu "O czym śpiewają ptaki" zostanie opublikowana 16 października.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-09-24|

Konkurs literacki




Konkurs literacki pt. "O czym śpiewają ptaki" został przedłużony do 11 października 2013 r. Na laureatów czekają ciekawe nagrody. Serdecznie zapraszamy do udziału.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-08-30|

Dwie wycieczki ornitologiczne w Pieniny Spiskie




W dniu 09 sierpnia oraz 28 sierpnia 2013 r. odbyły się dwie wycieczki przyrodnicza w Pieniny Spiskie. Każda rozpoczęła się od wizyty w bacówce na Halach Jurgowskich, gdzie od XIX wieku nieprzerwanie, co roku, wypasa się owce i produkuje się oscypki. Baca wytłumaczył dzieciom jak powstają owcze sery, mogły one również poznać dawne nazewnictwo (koszar, koliba, żętyca) i zasady wypasu owiec, a także zrozumieć dlaczego otwarte hale i polany są ważne dla takich ptaków jak orły przednie czy puchacze. W powietrzu nad halami obserwowaliśmy myszołowy, orły przednie oraz pustułki. Podczas wędrówki udało się napotkać stanowiska kilku ziół: cykorii podróżnik, mięty długolistnej, centurii pospolitej, krwawnika pospolitego, których przypomnieliśmy sobie dawne zastosowanie w kuchni i zielarstwie. Na kwiatach udało się zaobserwować kilka gatunków motyli, w tym rusałki admirały. Napotkana niewielka kałuża okazała się stanowiskiem kumaka górskiego. Dzieci poznały rolę płazów w przyrodzie oraz warunki, które muszą być spełnione do ich rozrodu. Po wejściu w świerkowe lasy z licznymi haliznami po gradacji kornika, zastanawialiśmy się dlaczego do nich doszło i jak można by im zapobiegać w przyszłości. Wspinając się na Branisko minęliśmy opuszczoną osadę ze starym sadem. Tutaj zwrócono uwagę na rolę starych, dziuplastych drzew w przyrodzie. Temat ten był kontynuowany na szczycie góry, gdzie mogliśmy podziwiać dobrze zachowane fragmenty boru jodłowego z około 200 letnimi okazami jodeł. Wskazano uczestnikom wycieczki niezwykłą rolę martwego drewna w lesie dla wielu owadów i innych bezkręgowców, a także ptaków. Dalsza wędrówka przez halę skłoniła wszystkich do dyskusji na temat ich zarastania, sukcesji i konieczności działań człowieka w niektórych półnaturalnych środowiskach, bez których przestaną one istnieć. Mijając hodowlę danieli, prowadzący opowiedział o zagrożeniach jakie niesie za sobą wprowadzanie do natury gatunków obcych, zarówno roślin, jak i zwierząt. Podczas drugiej wycieczki na halach udało się już zaobserwować migrujące, jesienne ptaki, w tym pierwiosnki i białorzytkę. Schodząc, na dzikim wysypisku koło potoku, dzieci na własne oczy mogły zaobserwować łany niecierpków. Wycieczka zakończyła się w Łapszach Niżnych, gdzie pośród zabudowy mogliśmy jeszcze podziwiać synantropijne gatunki ptaków, w tym jaskółki.



Turbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-08-30|

Dwie wycieczki ornitologiczne po Paśmie Lubomira




W dniu 10 sierpnia i 21 sierpnia 2013 r. odbyły się dwie wycieczka przyrodnicza po Paśmie Lubomira. Niestety ani podczas pierwszej ani podczas drugiej wycieczki pogoda nas nie rozpieszczała. Wyprawę rozpoczęliśmy w połowie stoku góry, wśród licznych pól, łąk i miedz. Krajobraz zachęcał do wyjaśnienia dawnych sposobów lokowania gospodarstw i gospodarowania w górach. Następnie nasze kroki skierowaliśmy drogą prowadzącą przez las w stronę Suchej Polany, gdzie zastanowiliśmy się nad rolą dawnego pasterstwa w kształtowaniu bioróżnorodności gór, wskazując, jakie gatunki tracą w wyniku zarastana hal i łąk. Omówiono mijane zbiorowiska leśne, w tym bór jodłowy i buczynę karpacką, charakterystyczne dla Beskidu Makowskiego. Zwrócono uwagę dzieci na różnice, jakie posiadają lasy naturalne i hodowlane, a także na rolę martwego drewna w lecie. Po trudach dotarliśmy w końcu na przełęcz, na której nadal funkcjonuje rozległa polana. Przypomniano historię pasterstwa w górach związaną z przemieszczaniem się pasterzy wołoskich. We mgle i lekkim deszczu uczestnicy wycieczki zdobyli szczyt Lubomira z usytuowanym na nim obserwatorium astronomicznym. Wspinając się na niego mieliśmy okazję oglądania kilku leśnych gatunków ptaków: sójek, kosów, zięb, dzięciołów. Podczas zejścia widoczne były rezultaty różnych prac leśnych, w tym wyrębu i nasadzeń, które bardzo ciekawiły dzieci. Wyjaśniono podstawowe zasady gospodarowania lasem, a także uzmysłowiono powolność procesu wzrastania drzew i odnawiania się starych drzewostanów. Wycieczkę sfinalizowano na Węglówce, ponownie wskazując charakterystyczne cech gospodarstw górskich i związanych z nimi środowisk, w tym miedz. Omówiono zasady ekstensywnego rolnictwa i korzyści płynące z niego dla zwierząt. Przemoczeni, ale zadowoleni uczestnicy wycieczek zakończyli ją w autokarze.



Turbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-08-29|

Wycieczka ornitologiczna nad Zbiornik Dobczycki




W dniu 22 sierpnia 2013 r. odbyła się dla dzieci wycieczka ornitologiczna nad Zbiornik Dobczycki. Jej celem była obserwacja ptaków podczas rozpoczynającej się jesiennej migracji. Jako punkty obserwacji wybrano żwirownię w ujściu Raby do zbiornika w Myślenicach oraz Osieczany i Droginię. Wycieczkę rozpoczęliśmy słonecznego poranka udając się busem nad Zbiornik Dobczycki. Na pierwszym z przystanków, w Myślenicach naszym oczom ukazały się odsłonięte, błotniste kałuże, na których jednak jeszcze było mało ptaków siewkowatych. Uczestnicy mogli podziwiać rybitwy rzeczne, krwawodzioby, czaple siwe i kormorany, a także przelatujące krzyżówki i tracze nurogęsi. Drugi z przystanków w Osieczanach to okazja do zapoznania się z licznymi mewami białogłowymi, śmieszkami, czaplami białymi i siwymi. Na brzegach widoczne były również czajki, które można było z łatwością obserwować za pomocą lunety. Na okolicznych drzewach kręciły się sikory bogatki, modraszki, w powietrzu jaskółki dymówki oraz oknówki. Trzeci z przystanków pozwolił nam spojrzeć na taflę akwenu z pływającymi traczami i kaczkami. Z pobliskiego lasu słyszeliśmy głos dzięcioła zielonego, a w powietrzu mieli okazję zobaczyć srokę, wronę siwą oraz kawki. Wyjaśniono dzieciom dlaczego ptaki migrują oraz jakie niebezpieczeństwa mogą na nie czyhać w trakcie wędrówek.



Turbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-08-14|

Cztery wycieczki ornitologiczne na Księżą Górę




W dniach 24 i 25 lipca 2013 roku odbyły się dwie wycieczki ornitologiczne (Wiśniowa "Księża Góra" Grzbietem aż po Diabelski Kamień i zabudowania Szczyrzyca). Wędrówka miała urozmaicony charakter: tereny łąkowe, obszar zabudowany, sąsiedztwo rzeki czy w końcu las. Na różnych postojach w zależności od tego, co nas otaczało rozmawialiśmy o tym jak prowadzić obserwacje ptaków, wykorzystywać lornetki i lunetę czy po prostu jak być bliżej przyrody. Cień lasu dawał ochłodę podczas postojów, kiedy dało się słyszeć głosy kowalika, pierwiosnka, zięby, kosa czy sikory. Zadanie polegające na zamknięciu oczu i słuchaniu tzw. ciszy chyba najbardziej przypadło wszystkim do gustu. Nagle las okazał się pełny odgłosów i ptaków, których wcześniej podczas wędrówki nie było słychać. Jedna z grup miała również niewątpliwe szczęście obserwować wysoko na niebie 2 trzmielojady, a wszyscy po wycieczce powinni bez cienia wątpliwości umieć rozpoznawać głos dzięcioła zielonosiwego, który dał się słyszeć w kilku miejscach w rejonie Szczyrzyca. Centralnym punktem wycieczki była wizyta na wieży widokowej na Księżej Górze. Tam każdy mógł wyobrazić sobie życie w koronach drzew, usłyszeć jak wędruje dźwięk, a także zaznajomić się z różnymi książkami ornitologicznymi. Każdy uczestnik posiadł również trochę wiedzy odnośnie sieci Natura 2000 i sposobów prowadzenia ochrony przyrody na takich obszarach. Było to istotne gdyż cała wycieczka przebiegała przez jeden z takich obszarów (Ostoje Nietoperzy Beskidu Wyspowego PLH120052). Kameralne grupy i odpowiednia długość wycieczki powinny sprawić, że wrażenia z wycieczki i wspomnienia zostaną w głowach i sercach młodzieży na długo, a w przyszłości wędrując lasami czy polami osoby te będą w stanie zobaczyć znacznie więcej.

W dniach w dniach 30 i 31 lipca 2013 roku również odbyły się 2 wycieczki. Trasa przebiegała od Wiśniowej, przez Księżą Górę, grzbietem i niebieskim szlakiem, a następnie w dół w kierunku Szczyrzyca szlakiem czarnym. Pierwsza wycieczka przywitała nas silnym wiatrem, mgłą i opadami deszczu, które trochę utrudniały wędrówkę, natomiast szczęśliwie nie były na tyle silne by ją wyraźnie uprzykrzyć. Naszym głównym celem było oczywiście poznanie lokalnej awifauny, a ta, chociaż trochę skryta szczęśliwie w kilku miejscach wyraźnie się nam pokazała. Natomiast z uwagi na podwyższoną wilgotność mogliśmy cieszyć oczy salamandrami i żabami, które wyszły na powierzchnię. Podczas zajęć staraliśmy się zobaczyć, poczuć i usłyszeć jak najwięcej. Podejmowaliśmy liczne zadania by wyczulić nasz wzrok, słuch, węch czy dotyk na otaczającą nas przyrodę. Poza umiejętnością wypatrzenia grzybów i krótkim szkoleniu o różnicach między grzybami jadalnymi i trującymi, odnieśliśmy sukces - usłyszeliśmy kruka, myszołowa, kowalika oraz sikory. Do tego okazało się, że jeleń nie jest mężem sarny, co dla wielu uczestników wycieczki było zaskoczeniem. Ponadto każdy nauczył się, chociaż w podstawowym zakresie czytać mapę i odnajdywać na niej, a także oswoił z lornetką, lunetą czy przewodnikami do oznaczania ptaków obserwując trznadle, wróble, grzywacze i sierpówki. Udało się także zauważyć przelatującą czaplę siwą, co również wywołało uśmiech na twarzy uczestników. Ich zaangażowanie i zainteresowanie wskazywało na to, że temat ten był potrzebny i na jakiś czas na pewno zapadnie w głowach.

Kolejna wycieczka przebiegała przy znacznie lepszej pogodzie. Przełożyło się to bezpośrednio na frekwencję widzianych ptaków. Od kopciuszka, przez trznadla, kosy, myszołowy, po kowaliki, sikory czy kruki. Do tego z dali udało się słyszeć dzięcioła zielonego oraz dużego (dla wielu zaskoczeniem było, że dzięcioł potrafi się odzywać a nie tylko stukać w drzewa). Chyba najciekawszą obserwacją w trakcie wycieczki było spotkanie ze strzyżykiem, który przez dłuższą chwilę nie odlatywał tylko swoim terkoczącym głosem informował o swojej obecności. Zajęcia wyciszająco - poznawcze zaowocowały tym razem napotkaniem pięknego owada zupełnie przez przypadek. O ile przeważnie taki insekt przez dzieci komentowany jest okrzykami przerażenia, tym razem z ciekawością wszystkie podchodziły by mu się lepiej przyjrzeć. Kilka kolejnych spotkań z grzybami pozwoliło również na edukację odnośnie podstawowych różnic między grzybami trującymi i jadalnymi, a napotkanie sromotnika bezwstydnego pozwoliło również powiedzieć o sposobach przemieszczania i rozmnażania się grzybów w niestandardowy sposób. Do tego, jak na poprzednich wycieczkach, praktyczne zajęcia z lornetkami, książkami i lunetami. Wspomniane zaangażowanie, zainteresowanie i ambitny udział uczestników tych kameralnych wycieczek potwierdza, że właśnie takie małe grupki i spokojne tempo wycieczek są kluczem do skutecznego przekazywania wiedzy i zarażania pasją.



Turbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-08-08|

Seria letnich szkoleń dla wolontariuszy oraz obóz ornitologiczny nad Zalewem Klimkówka w Beskidzie Niskim




W lipcowych szkoleniach nt. Natury 2000, pierwszej pomocy w górach, a także zasad obrączkowania ptaków uczestniczyło aż 21 wolontariuszy. Natomiast w kolejnych dniach mogli oni ćwiczyć, utrwalać i zdobywać kolejną wiedzę w trakcie obozu. Codzienna aktywność uczestników obozu polegała na wyszukiwaniu stanowisk rzadkich gatunków ptaków. W związku z tym dzielili się oni na 5-6 grup, które penetrowały różne części Beskidu Niskiego. Prowadzono też obserwacje stacjonarne w wybranych punktach, próbując namierzyć miejsca odwiedzane przez rzadkie ptaki szponiaste, które w tym czasie karmią pisklęta w gniazdach, tj. trzmielojada i orlika krzykliwego. Oprócz poszukiwań miejsc przebywania ptaków, rozstawiono sieci, w które chwytano a następnie obrączkowano ptaki lęgowe penetrujące okoliczne zakrzewienia i zadrzewienia. Przy okazji od strony praktycznej demonstrowano uczestnikom zasady dotyczące znakowania ptaków. Niektóre osoby miały również okazje uczestniczyć w zorganizowanym spływie, w celu obserwacji ptaków jak i wyboru dogodnych miejsc do montowania norek dla zimorodków. Wieczorami organizowano pokaz diaporam i filmów przyrodniczych.



Turbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 Turbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-07-16|

Serdecznie zapraszamy!




Do zgłaszania się udziału chętnych grup i osób w bezpłatnych prelekcjach nt. ptaków Karpat oraz Natury 2000 jak również do udziału w całodziennych wycieczkach przyrodniczych!

Szczególnie zapraszamy dzieci, młodzież, emerytów, właścicieli gruntów rolnych!

Do współpracy zapraszamy również Domy Dziecka, Zakłady Karne, Rodzinne Domy Dziecka, Domy Samotnych Matek.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 609050991





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-07-15|

Letnie ornitologiczne wykłady terenowe




4, 10 i 17 lipca 2013 odbyły się kolejne wykłady o ptakach dla dzieci i młodzieży. Tym razem dzieci i młodzież podczas spaceru nad Zbiornikiem Dobczyckim i w Wiśniowej oraz na Czasławiu mogły w praktyce zapoznać się z tajnikami sprzętu do oglądania ptaków, a również potrenować praktyczny aspekt ich podglądania i rozpoznawania. Podczas spaceru nad Zbiornikiem Dobczyckim mieliśmy szczęście obserwować kolonie czapli i przelatujące bociany białe. Natomiast po dotarciu do Wiśniowej w rejon wieży widokowej w małych grupach obserwowaliśmy z wysokości koron drzew otaczającą panoramę (na Beskid Wyspowy, Makowski, a nawet Żywiecki), słuchaliśmy śpiewu ptaków z wyższej perspektywy (kosów, myszołowa czy pierwiosnka), a także spoglądaliśmy przez lunetę na rzeczy niedostępne gołym okiem (na przykładzie krów i bocianów na odległych polach). Wspaniała pogoda pozwoliła na efektywną obserwację ptaków na Czasławiu, udało się zobaczyć pliszkę siwą, trznadla i kopciuszka siedzącego na dachu stodoły.



Turbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-06-28|

Czerwcowe wycieczki ornitologiczne!




Koniec roku za pasem, pogoda co raz to lepsza dlatego w ramach 6 wycieczek 158 osób głównie dzieci i młodzieży wraz z opiekunami mogło wyruszyć z nami na wycieczki przyrodnicze.
Wybraliśmy trasy nie zbyt wymagające, zważywszy na wiek i różną kondycję osób w nich uczestniczących głównie dzieci i młodzieży wraz z opiekunami wzdłuż Doliny Raby z kilkoma słowami o zadrzewieniach wzdłuż cieku i konieczności ich ochrony w rejon Zbiornika Dobczyckiego. Tutaj rozmawialiśmy głównie o ptakach występujących na zalewie, jego roli ekologicznej oraz tym jak istotne jest dla ptaków migrujących. Kolejnym przystankiem na naszej trasie była wieża widokowa w Brzezowej. Tam parę słów o obserwacji ptaków z różnego rodzaju konstrukcji. Później na wszystkich zadowolonych młodych podróżników czekało już ognisko i trochę gier i zabaw (głównie nakierowanych na podstawowe wiadomości dotyczące Natury 2000), bo przecież nie samą edukacją człowiek żyje.

Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-06-27|

Serdecznie zapraszamy!




Do zgłaszania się udziału chętnych grup w bezpłatnych prelekcjach nt. ptaków Karpat oraz Natury 2000 jak również do udziału w całodziennych wycieczkach przyrodniczych!

Szczególnie zapraszamy dzieci, młodzież, emerytów, właścicieli gruntów rolnych!

Do współpracy zapraszamy również Domy Dziecka, Zakłady Karne, Rodzinne Domy Dziecka, Domy Samotnych Matek.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 609050991





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-06-26|

Konkurs "O czym śpiewają ptaki?".




Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych prac literackich na temat ptaków zamieszkujących Karpaty Zachodnie (powiaty: cieszyński, żywiecki, tatrzański, nowotarski, nowosądecki, limanowski, gorlicki, myślenicki, suski i wadowicki). Konkurs podzielony będzie na dwie kategorie: wiersz i opowiadanie (maksymalnie jedna strona A4). Wiersz bądź opowiadanie powinny mówić o życiu ptaków, zwyczajach, przygodach jakie mogą przeżyć o ich wyglądzie o ich gniazdach itp.
Konkurs przewidziany jest dla dzieci i młodzieży (od 8 do 18 roku życia) z powiatów: cieszyńskiego, żywieckiego, tatrzańskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego, myślenickiego, suskiego i wadowickiego.
Termin przesyłania prac mija z dniem 30 września 2013 (do godz. 23:59). Pracę należy wysłać na adres mailowy: edukacja@fwie.pl lub na adres Fundacji:

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
Ul. Czysta 17/4
31 - 121 Kraków.
Decyduje data stempla pocztowego.

Pod pracą należy umieścić:
- Imię i nazwisko
- Adres
- Mail/telefon kontaktowy
- Wiek
- Skan zgody Rodzica lub Opiekuna prawnego na udział w konkursie i wykorzystanie danych osobowych uczestnika konkursu na potrzeby realizacji projektu

Komisja po ocenie prac wyłoni 5 laureatów z każdej kategorii (wiersz, opowiadanie), które zostaną opublikowane na stronie internetowej projektu. Nagrodami w konkursie będą wydawnictwa przyrodnicze, gadżety terenowe i turystyczne lub gry edukacyjne. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 11 października 2013 na stronie internetowej. Szczegóły w regulaminie konkursu . Serdecznie zapraszamy!!!







----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-06-20|

Obóz ornitologiczny Klimkówka





Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych serdecznie zaprasza na obóz ornitologiczny, który organizowany jest w ramach projektu pt. "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich". Obóz odbędzie się na terenie Beskidu Niskiego, w Klimkówce w dniach 22-28.07.2013. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla przyrodników i osób z doświadczeniem terenowym. Podczas trwania obozu odbędzie się szkolenie dotyczące m.in. udzielenia "pierwszej pomocy" w pracach terenowych oraz obrączkowanie ptaków, szukanie rzadkich gatunków, instalacje budek lęgowych itp. Zapewniamy wyżywienie i nocleg. Ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia na obóz należy składać po adresem:

mikromek@gmail.com


Obóz ornotologiczny Klimkówka





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-06-17|

Wiosenne wykłady o ptakach.




...Tym razem z wykładami dotarliśmy do gimnazjum w Sadku Kostrzy. Tu grupa młodzieży z biologicznego kółka zainteresowań mogła dowiedzieć się coś więcej o ptakach i ich ochronie. Na początku podchodziła do tematu sceptycznie ? bo przecież co może być fajnego w obserwacji przyrody, ale ich stosunek zmieniał się stopniowo w trakcie trwania spotkania i wydaje mi się że pozytywne nastawienie udało się zaszczepić. Mieszkając w tak atrakcyjnym przyrodniczo regionie warto zwracać uwagę na przyrodę, gdyż z jednej strony lepiej możemy ją przez to poznać i chronić, a z drugiej strony taka wiedza może pomóc w przyszłości tym młodym ludziom znaleźć ciekawą pracę powiązaną z ochroną czy promocją zasobów naturalnych danego regionu. Po raz kolejny jednak proste pytania okazały się nie takie łatwe dla siedzących na sali opisanie z pamięci bociana białego czy sikorki bogatki (ptaków które wszyscy znają) okazało się trudne, a to właśnie umiejętność opisania ptaka jest głównym warunkiem rozpoznania go w książce i oznaczenia i ponownego oznaczenia w terenie. Myślę jednak że po tej prelekcji odbiorcy będą bardziej próbowali zobaczyć jak ten ptak wygląda, a nie od razu jak się nazywa. Całość zajęć uświetniło także testowanie sprzętu ornitologicznego, którego możliwości wywoływały żywy aplauz i otwierały drogę do kolejnych pytań i dyskusji. Przy okazji warsztatów nie zabrakło pytań odnośnie form ochrony przyrody i Natury 2000, która występuje w ich sąsiedztwie. Takie pytania cieszą, podkreślając fakt zainteresowania lokalnego społeczeństwa problemami ochrony przyrody z własnego regionu. Po raz kolejny młodzież gimnazjalna bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie swoją reakcją na przekazywane treści oraz stopniem ambicji i zaangażowania w dyskusję związaną z tym tematem. Całość spotkania zakończyła się po ponad 2 godzinach zegarowych, ale to tylko wskazuje na to że takie spotkania są potrzebne i trzeba je prowadzić by docierać do co raz to nowych grup odbiorców...

Mogielica... góra z najmłodszym rezerwatem w tej części kraju (w którym można spotkać głuszca, sóweczkę, puszczyka uralskiego, dzięcioła trójpalczastego i białogrzbietego) góruje nad miejscowością Słopnice. To właśnie tu, w lokalnym gimnazjum im. Adama Mickiewicza 13 czerwca odbyły się kolejne warsztaty realizowane w ramach projektu "Ochrona Zagrożonych Gatunków Ptaków w Karpatach Zachodnich". Przez kolejne godziny lekcyjne 3 grupy uczniów liczące łącznie blisko 100 odbiorców mogły dowiedzieć się jak, gdzie, i po co obserwować ptaki. Wpierw oczywiście trzeba było sprawdzić czy młodzież zna jakieś gatunki ptaków ? i przyznam szczerze nie było źle, aczkolwiek po raz kolejny dzieci z przedszkoli łatwiej radziły sobie z tym zadaniem. Następnie przedstawiono metody rozpoznawania ptaków i poznawania ich we własnym domowym zakresie ? czyli jak ptaka opisać, na co zwrócić uwagę aby później dało się odnaleźć go w książce o ptakach. Kolejnym punktem warsztatów było wskazanie że jesteśmy częścią wielkiego organizmu natury i musimy go chronić, a ochrona ptaków (na różne sposoby) może poprawić warunki naszego życia na co dzień. Dodatkowa atrakcja na zakończenie każdej tury warsztatów w postaci możliwości podglądania przez lunetę i lornetki dość młodych kawek (które miały gniazdo na budynku szkoły) pozwoliła zbliżyć się do otaczającej nas przyrody i przekonać się, że obserwacja przyrody jako hobby nie wymaga ani poświęcania dodatkowego czasu, ani specjalnej cierpliwości czy predyspozycji wystarczy chcieć i otworzyć oczy na to co nas otacza. Zaangażowanie uczniów, pytania, chęć dowiedzenia się więcej jedynie potwierdza przekonanie że takie warsztaty są potrzebne i edukacja przyrodnicza musi być promowana na każdym etapie edukacji szkolnej i pozaszkolnej.

Szkoła Podstawowa na Skałce w Starem Bystrem mała szkoła licząca łącznie 50 uczniów była kolejnym miejscem gdzie 14 czerwca przeprowadzono kolejne wykłady w ramach projektu. 2 warsztaty w których uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły miały za zadanie przybliżyć lokalną awifaunę. Przebieg warsztatów był wręcz wymarzony aktywna, zaangażowana młodzież, chętna do rozmowy i odkrywania świata dookoła siebie. Bez problemu wymieniająca liczne gatunki ptaków jakie znają czy świadoma występowania np. dzięciołów i sów w swoim sąsiedztwie. Co prawda mimo odległości kilku kilometrów od torfowisk orawsko-nowotarskich nie byli świadomi, że występują tam cietrzewie i nie potrafili rozpoznać ich na zdjęciu. Jednak ogólny obraz młodzieży był bardzo pozytywny. Wykłady składały się z części kameralnej wzbogaconej przez prezentację multimedialną i części terenowej na boisku szkoły gdzie przy wykorzystaniu lunety i lornetek można było spojrzeć na wróble gniazdujące pod stropem szkoły czy na pustułkę przesiadującą na słupie energetycznym daleko pośród pól... Tym razem nie mam najmniejszych wątpliwości że dziecięcy odbiorcy wyraźnie skorzystali na tych warsztatach a także jestem przekonany że w okresie nadchodzących wakacji będą miały szerzej otwarte oczy na otaczającą ich przyrodę.

Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-06-05|

Konkurs Słuchać i słyszeć, patrzeć i widzieć... Czyli wędrować świadomie.




Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej relacji z wycieczki/spaceru pod kątem przyrodniczym, które odbyły się na terenie powiatów: cieszyńskiego, żywieckiego, tatrzańskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego, myślenickiego, suskiego i wadowickiego.

Konkurs przewidziany jest dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia i podzielony został na dwie grupy wiekowe: - do 10 lat - powyżej 10 lat

Uczestnik może przesłać 1 relację z wycieczki w dowolnej formie, np. pisemnej, fotograficznej lub łączonej wykonaną przez osobę indywidualną lub grupę do 3 osób. Prace należy wysyłać mailem: b.draus@fwie.pl lub pocztą tradycyjną na adres Fundacji:

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych Ul. Czysta 17/4 31-121 Kraków

Do pracy należy załączyć: - imię i nazwisko uczestnika konkursu, wiek, telefon kontaktowy, adres zamieszkania - skan zgody Rodzica lub Opiekuna prawnego na udział w konkursie i wykorzystanie danych osobowych uczestnika konkursu na potrzeby realizacji projektu (wzór w regulaminie).

Termin nadsyłania prac mija 30 września 2013 roku.

Komisja wyłoni 5 laureatów z każdej grupy wiekowej, którzy otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Ogłoszenie wyników nastąpi 11 października 2013 na stronie internetowej projektu.

Szczegóły w regulaminie konkursu.

Serdecznie zapraszamy!!!

Konkurs





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-06-03|

Obóz ornitologiczny 22-25 maj w Bacówce na Obidzy!




Codziennie organizowane były wyjścia w teren, w tym tzw. "objazdówki". Penetrowano głównie sąsiadujące lasy (teren Popradzkiego Parku Krajobrazowego i Pasma Radziejowej). Wyjazdy dotyczyły Małych Pienin oraz wschodniej części Beskidu Sądeckiego (okolice Muszyny). Wyjścia odbywały się w grupach 2-3 osobowych. Organizowano też wyjścia nocne w celu nasłuchu sów. Prowadzono też obserwacje punktowe za dnia, identyfikując krążące w prądach wznoszących ptaki szponiaste i bociany czarne.

Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-06-03|

Szkolenie nt. sztucznych schronień dla ptaków




W dniu 21 maja 2013 odbyło się szkolenie dotyczące aktywnej ochrony ptaków. Przedstawiono prezentację pt. "Sztuczne schronienia dla ptaków" (umieszczoną w zakładce: Edukacja ekologiczna/prezentacje o ptakach), w której omówiono różne rodzaje konstrukcji imitujących naturalne miejsca lęgowe ptaków. Zwrócono uwagę na budowę naturalnych gniazd i dziupli oraz na możliwość tworzenia własnych konstrukcji, pod warunkiem zachowania bezpieczeństwa dla ptaków.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-05-20|

Wycieczka również dla najmłodszych!




Projekt Ochrony Zagrożonych Gatunków Ptaków w Karpatach Zachodnich w swoich działaniach terenowo edukacyjnych stara się dotrzeć zarówno do starszych jak i młodszych odbiorców. Uczy że ptaki obserwować i chronić można zarówno w lasach i rezerwatach, ale i na polach, łąkach czy terenach rolniczych. Tym razem odbiorcą była grupa młodzieży przedszkolnej (blisko 50 dzieci) które w urokach podgórskich mogły zapoznać się ze specyfiką takiego obszaru pod kątem obserwacji przyrodniczych w lekkie przyjemnej formie łącząc edukację i zabawę. Nasze działania realizowane były nad Zbiornikiem Dobczyckim i w Czasławiu gdzie nad głowami latały myszołowy i krążyły bociany, a duża liczba zwierząt gospodarskich i użytkowych (konie, kozy, owce, kury...) sprzyja występowaniu w jednym miejscu dużej różnorodności ptaków ? od trznadli, sikor, przez wróble, mazurki, pliszki, jaskółki po gąsiorki na okolicznych polach i łąkach. Dzięki tej bliskości bez specjalnego trudu można było pokazać że ptaki są różne i warto lepiej się im przyjrzeć. Każde dziecko w trakcie wyjazdu spoglądało przez lornetki, oceniało możliwości lunety i wertowało książki ornitologiczne. Do tego duża liczba różnych rozmiarów i typów budek dla ptaków mogła dać dzieciom wyobrażenie odnośnie "domków" z jakich skrzydlaci przyjaciele mogą korzystać. Po realizacji programu można było odnieść wrażenie że część dzieci szerzej zaczęła otwierać swoje oczy i uszy nasłuchując dobiegających z każdej strony dźwięków będących głosami natury (część dzieci podchodziła i pytała co to śpiewa w oddali). Tym samym cel uwrażliwienie na otaczające nas ptaki i podkreślanie potrzeby ich ochrony na różne sposoby został zrealizowany.



Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-04-30|

Wiosenne wycieczki ornitologiczne !




Wtorek 23 kwietnia był dla pewnej grupy młodzieży dniem bardzo udanym. Wszystko dzięki wycieczce przyrodniczej w której w ramach projektu pt."Ochrona Zagrożonych Gatunków Ptaków w Karpatach Zachodnich" realizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych mieli możliwość uczestniczyć. Za cel wędrówki obrano szczyt Lubonia Wielkiego w Beskidzie Wyspowym. Górę tę wybrano z uwagi na łatwe dojście, ale także z uwagi na znaczną różnorodność zbiorowisk roślinnych występujących na jej zboczach, a przez to szanse na napotkanie wielu gatunków ptaków. Dodatkowy atut w postaci obszaru Natura 2000 przy szczycie jedynie umocnił nas w wyborze. Pogoda okazała się bardzo łaskawa i udało się uniknąć znacznych opadów deszczu. W trakcie całodziennej wędrówki wyszukiwaliśmy pierwszych śladów wiosny (niestety geofity nie dopisały), ale również i przede wszystkim zwracaliśmy uwagę na wszystko co lata i śpiewa. Z uwagi na stare buczyny udało się uczestnikom wytłumaczyć zasady wabienia ptaków na przykładzie dzięciołów, ale niestety poza żerowiskami i pojedynczym dzięciołem dużym nic więcej nie chciało się ukazać a tak liczyliśmy na białogrzbietego... W rejonie schroniska przeprowadzono dodatkowe zajęcia odnośnie umiejętności opisywania ptaków i zauważania drobnych elementów przyrodniczych w świecie wokół nas podkreślając wagę zwracania uwagi na szczegóły i ochronę przyrody jako naszego domu. Zejście na przełęcz okazało się zadaniem trudnym i wymagającym, ale szczęśliwie wszyscy dotarli bez problemów do autobusu. W trakcie całej wycieczki udało się zaobserwować kilkanaście gatunków ptaków, a z ciekawszych kilka kruków, myszołowów, jarząbków!. Dało się z oddali słyszeć wołanie dzięcioła czarnego czy obserwować pustułki polujące nad polami. Ponadto tradycyjny leśny standard sikory, kowaliki, sójki... Biorąc pod uwagę fakt, że dla wielu było to pierwsze wyjście przyrodnicze w życiu a dla kilku osób pierwsze wyjście w góry od lat to wyprawę trzeba uznać za absolutnie udaną.

Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-04-30|

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zaprasza wszystkich miłośników, przyrodników, osoby zainteresowane ochroną ptaków w Karpatach Zachodnich do uczestnictwa w:




- szkoleniu nt. sztucznych miejsc lęgowych dla ptaków w dniu 21 maja 2013 w schronisku "Bacówka na Obidzy" oraz obozie ornitologicznym w dniu 22-25 maja 2013 w schronisku "Bacówka na Obidzy".

Więcej informacji oraz szczegóły szkolenia można uzyskać pod numerem:

603047064 lub mailowo:

mikromek@gmail.com

Uwaga! Ilość miejsc limitowana





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-04-30|

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zaprasza wszystkich miłośników, przyrodników, osoby zainteresowane ochroną ptaków w Karpatach Zachodnich do uczestnictwa w:




- szkoleniu nt. Natury 2000 w dniu 22 lipca 2013 w Klimkówce

- szkoleniu nt. Pierwszej pomocy w górach podczas prowadzonych prac terenowych w dniu 23 lipca 2013 w Klimkówce

- szkoleniu nt. Obrączkowania ptaków wraz z metodami ich chwytania i znakowania w dniu 24 lipca 2013 w Klimkówce

- obozie ornitologicznym w dniu 25-28 lipca 2013 w Klimkówce.

Więcej informacji oraz szczegóły szkolenia można uzyskać pod numerem:

603047064 lub mailowo:

mikromek@gmail.com

Uwaga! Ilość miejsc limitowana





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-03-13|

Nagrodzone prace w konkursie "Zimowe dokarmianie ptaków."




Kategoria przedszkola:
Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w
Beskid Wyspowy

Kategoria szkoły:
Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy

Kategoria gimnazjum i liceum:
Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w 
Beskid Wyspowy





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-03-12|

Wyniki konkursu "Zimowe dokarmianie ptaków".




Mamy przyjemność poinformować o wynikach konkursu "Zimowe dokarmianie ptaków", który był realizowany w ramach projektu, pn. "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich". Konkurs był przeznaczony dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia mieszkających na terenie powiatów: cieszyńskiego, żywieckiego, tatrzańskiego, nowotarskiego, bielskiego, nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego, myślenickiego, suskiego i wadowickiego. Konkurs cieszył się dużą popularnością, do biura Fundacji przyszło łącznie 571 prac. Niestety ze względu na to, iż 77 prac nie spełniało wymagań określonych w regulaminie (pracę przyszły z powiatów nie wymienionych w regulaminie) zostały one zdyskwalifikowane. Pozostałe prace zostały poddane burzliwej dyskusji, w której wybrano łącznie 15 prac, które zostaną nagrodzone. Wszystkie prace, już wkrótce, będzie można zobaczyć w galerii prac konkursowych na stronie projektu. Przy ocenie prac komisja brała pod uwagę głównie:

- samodzielność
- pomysłowość
- kreatywność
- oryginalność

Nagrody otrzymują:
W kategorii wiekowej przedszkola:
- Apolonia Sejmej
- Kacper Pałka
- Karol Kobielus
- Lidia Janc
- Rafał Tokarczyk

W kategorii wiekowej szkoły:
- Kinga Maryniarczyk
- Lidia Barbachowska
- Magdalena Tokarczyk
- Martyna Kuziów
- Nikola Węglarz

W kategorii wiekowej gimnazjum i liceum:
- Dominika Kowalczyk
- Izabela Bartol
- Joanna Gałka
- Kamil Badnarz
- Sławomir Gil

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają publikację dotyczącą zimowej obserwacji ptaków. Prosimy jednak o cierpliwość ponieważ w publikacji będą umieszczone zdjęcia zwycięskich prac co jest związane z wydłużonym czasem obróbki i druku publikacji.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie!





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-03-05|

Ogłoszenie w sprawie konkursu "Zimowe dokarmianie ptaków."




Z powodu dużej ilości prac jakie otrzymaliśmy oraz otrzymujemy, jesteśmy zmuszeni przesunąć ogłoszenie wyników konkursu "Zimowe dokarmianie ptaków" na 12 marca 2013 r.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-02-04|

Serdecznie zapraszamy!




Do zgłaszania się udziału chętnych grup i osób w bezpłatnych prelekcjach nt. ptaków Karpat oraz Natury 2000 jak również do udziału w całodziennych wycieczkach przyrodniczych!

Szczególnie zapraszamy dzieci, młodzież, emerytów, właścicieli gruntów rolnych!

Do współpracy zapraszamy również Domy Dziecka, Zakłady Karne, Rodzinne Domy Dziecka, Domy Samotnych Matek.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 609050991





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2013-02-02|

Zimowe obserwacje ptaków..




W styczniu 2013 r. odbyło się w okolicach Myślenic szkolenie terenowe dotyczące zimowych metod liczenia ptaków. W porannej części spotkania przedstawiono wykład pt. "Metody zimowych liczeń ptaków", następnie uczestnicy udali się na objazd terenowy do lasu Droginiak w pobliżu Zbiornika Dobczyckiego na Pogórzu Wiśnickim, gdzie w praktyce przedstawiono metody liczeń i sposoby zapisu stwierdzeń. Kolejnym punktem była wizytacja zimowiska uszatki w Zakliczynie nad Zbiornikiem Dobczyckim. Zwracano uwagę na zagrożenia miejsc odpoczynku i zimowania sów (wycinkę drzew, płoszenie). W godzinach późno popołudniowych rozstawiono sieci wokół zimowiska. Udało się schwytać trzy sowy. Uczestnicy mieli okazję poznać zasady obrączkowania sów oraz oznaczania ich wieku i płci. Podobnie w Łaczanach koło Wadowic odbyły się zimowe obserwacje ptaków z udziałem wolontariuszy uczestniczących w projekcie. Monitoring prowadzono na Wiśle k. m. Łączany, gdzie występuje duże nagromadzenie ptaków zimujących i gdzie znajduje się też ścieżka przyrodnicza ułatwiająca zapoznanie się z odwiedzanym terenem i ptakami.W pierwszym rzędzie dotarliśmy jednak na dno zbiornika k. Świnnej Poręby, które jest w trakcie przygotowania do napełnienia za 2-3 lata. Z ciekawszych gatunków obserwowaliśmy tu czaple białe i siwe, nurogęsi, myszołowy zwyczajne i włochate, pluszcze, dzięcioła zielonego. Następnie udaliśmy się na Łączany, gdzie przeszliśmy kilka kilometrów wzdłuż wiślanego wału obserwując ptaki na wodzie, międzywale i na polach po drugiej jego stronie. Tutaj mogliśmy obserwować m.in. kormorany, gągoły, czernice, głowienki, bielaczki, srokosza, raniuszki, pustułkę. Uczestniczący w monitoringu mogli też poszerzyć swoją wiedzę i dowiedzieć się jak rozpoznać opuszczone gniazdo ptaka, co zrobić ze starymi gniazdami, dowiedzieć się czym jest wypluwka oraz przyjrzeć się z bliska wypluwce pustułki. Dla tych którzy chcieli zgłębić swoją wiedzę dotyczącą zimowych obserwacji ptaków , po południu w Wadowicach, w budynku Dworek Mikołaj odbyło się szkolenie teoretyczne na ten temat. W pierwszej części spotkania przekazano informacje na temat strategii zimowania ptaków, ich pochodzenia i sposobów przetrwania. Druga część dotyczyła bezpośrednio prowadzenia samych obserwacji oraz zachowania się obserwatorów, tj. sposobów notowania i gromadzenia obserwacji (ogólnopolskie bazy danych), zachowana w terenie, które pozwala nie płoszyć ptaki. Przekazano informacje jak interpretować obserwacje, co notować a czego nie, jak liczyć większe stada ptaków itp.



Wycieczka w 
Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w 
Pieniny Wycieczka w 
Pieniny





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-12-15|

Nocne obserwacje ptaków - Czasław.




W dniu 14 grudnia 2012 roku w Czasławiu odbyły się ponad dwugodzinne zajęcia dla grupy ok 20 dzieci, które miały możliwość wysłuchania informacji o "ptakach znanych i nieznanych" w najbliższej okolicy. Uczestnicy zajęć zostali poinformowaniu o finansowaniu projektu. Zajęcia przyjęły formę prezentacji multimedialnej, wraz z krótkimi zajęciami plastycznymi w trakcie których dzieci mogły wykazać się umiejętnością kolorowania obrysów ptaków i dopasowania gatunku z ilustracji do podpisu. Zadanie z pozoru łatwe (dostępne były książki i atlasy) ale dostarczyło sporo trudności uczestnikom. Dodatkowo w ramach spotkania sporo uwagi poświęcono metodom badania ptaków w tym obrączkowaniu czy wabieniu gatunków terytorialnych. Podkreślano również jak ważne jest dzielenie się obserwacjami terenowymi oraz popularyzacja ochrony przyrody i obserwacji ornitologicznych w naszym kraju. Całość uświetnił krótki spacer który rozpoczął się już po zapadnięciu zmroku w poszukiwaniu sów. Próba ta okazała się sukcesem i grupie udało się z bliska usłyszeć 3 puszczyki zwyczajne nawołujące się na granicy pobliskiego lasu. W trakcie wędrówki udało się zaobserwować również sarny czy zające. Dla wielu uczestników była to pierwsza okazja do nocnych spacerów i obserwacji przyrody w takich warunkach. Pod koniec zrealizowano mały quiz w ramach którego sprawdzono zdobytą wiedzę i umiejętności wśród uczestników spotkania.

fotka





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-12-10|

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zaprasza wszystkich miłośników, przyrodników, osoby zainteresowane ochroną ptaków w Karpatach Zachodnich do uczestnictwa w:




szkoleniu nt. zimowych metod liczeń ptaków (szczególnie sów zimujących) w dniu 19 stycznia 2013 w Łaczanach oraz nt. zimowych metod liczeń ptaków wodnych w dniu 19 stycznia 2013 w Łaczanach (wyjście terenowe) i Wadowicach(część teoretyczna).

Więcej informacji oraz szczegóły szkolenia można uzyskać pod numerem:

603047064 lub mailowo:

mikromek@gmail.com

Uwaga! Ilość miejsc limitowana





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-12-01|

Konkurs "Zimowe dokarmianie ptaków"




Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych prac plastycznych na temat ptaków zimujących na terenie Karpat Zachodnich (powiaty: cieszyński, żywiecki, tatrzański, nowotarski, bielski,nowosądecki, limanowski, gorlicki, myślenicki, suski i wadowicki). Pracę powinny przedstawiać ptaki, które zostały na zimę w Polsce np. przy karmnikach, nad zbiornikiem wodnym itp. Metoda wykonania rysunku jest dowolna. Konkurs przewidziany jest dla dzieci i młodzieży (do 18 roku życia)z powiatów:
cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, tatrzańskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego, myślenickiego, suskiego, wadowickiego.
Jest podzielony na 3 kategorie wiekowe:

1. przedszkole
2. szkoła podstawowa
3. gimnazjum i liceum

Termin przesyłania prac mija z dniem 28 lutego 2013 (decyduje data stempla pocztowego). Pracę należy wysłać na adres:

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, ul. Czysta 17/4, 31-121 Kraków

Z dopiskiem: Konkurs plastyczny. W kopercie razem z pracą proszę podać:
- Imię i nazwisko
- Adres
- Mail/telefon kontaktowy
- Wiek

Komisja po ocenie prac wyłoni 5 laureatów z każdej kategorii wiekowej, które zostaną umieszczone w publikacji dotyczącej zimowej obserwacji ptaków. Nagrodami w konkursie będą wydawnictwa przyrodnicze, gadżety terenowe i turystyczne lub gry edukacyjne. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają publikację dotyczącą zimowej obserwacji ptaków. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 5 marca 2013 na stronie internetowej.




Szczegóły w regulaminie konkursu





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-11-06|

Jesienno-zimowa edycja wykładów "Ptaki naszej okolicy."




Tym razem dzieci i młodzież miała okazję uczestniczyć we wrześniowych i październikowych wykładach o ptakach, które w tym okresie mogą zaobserwować w najbliższej okolicy. Opowiadaliśmy o zwyczajach ptaków i ich zachowaniach, ale przede wszystkim staraliśmy się przekazać informację, w jaki sposób można ptaki zaobserwować i łatwo je rozpoznać. Uczestnicy warsztatów mogli spróbować obserwacji przez lornetki i lunety, dowiedzieć się jak można zidentyfikować ptaki po głosach, uczyliśmy również jak pracować z atlasem. Były quizy i zabawy edukacyjne z drobnymi nagrodami. Oto kilka relacji z wykładów:

...Dzieci z niewielkiej szkoły w Zbydniowie z zafascynowaniem wpatrywała się i wsłuchiwała w kolejne slajdy prezentacji. Tym razem pogoda nie pozwoliła na wyjście w teren, więc obserwacje za pomocą lornetek i lunet i pomocniczych atlasów oraz odtwarzanych dźwięków przyrody, prowadzone były w warunkach kameralnych w sali?


...Niewielka grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Czasławiu bardzo ochoczo wsłuchiwała się w prezentowane treści. Zadawały wiele pytań odnośnie możliwości zostania przyrodnikiem, a także o ptaki, ich wędrówki, zwyczaje i zachowania. Niektóre pytania wywoływały lekki uśmiech na mej twarzy, inne zaś były merytorycznie trudne i przemyślane. Po blisko 2 godzinach zapoznania z działaniami oraz sprzętem w warunkach kameralnych wyszliśmy na krótki spacer. W jego trakcie udało się zaobserwować niewiele ptaków...bo jedynie samicę trznadla, ale za to udało się pokazać jak ważny jest słuch i ciche zachowanie w trakcie obserwacji. Dookoła nas śpiewały sikory które nie chciały pozować przed lunetą, a z sąsiedniego lasu dobiegało nas głośne skrzeczenie sójek. Możliwości lunety i lornetek dzieci przetestowały na bocianie białym. Co prawda drewnianym, ale w dobrych proporcjach. Zresztą na początku dzieci myślały że on jest żywy, jednak szybko wytłumaczyliśmy że bociany odlatują w sierpniu i nie ma możliwości spotkania bociana o tej porze, no chyba że w zoo. Niemniej zaskoczeniem było jak dobrze go widać, mimo że jest tak daleko iż normalnie go nie da się wypatrzeć?


w czasie spaceru na "Zaczarowanym Wzgórzu" uczestnicy obserwowali trznadle, kopciuszki i bogatkę. Wysoko szybowały myszołowy włochate. Piękna pogoda spowodowała, że mogliśmy wykład i obserwacje ptaków w całości przeprowadzić na zewnątrz


Wykładów w Szkole podstawowej w Łopusznej było aż 3. Zajęcia teoretyczne obejmowały informację o tym po co? Jak ? Gdzie? Kto ? I dzięki czemu może zająć się obserwacjami przyrodniczymi. Poruszały konieczne elementy warsztatu ornitologa, a także wskazywały na szanse które ta forma spędzania czasu daje w przyszłości. Zdziwienie budziło że gatunki popularne także objęte są ochroną, a także fakt że ptaków jest tak wiele. Niezależnie od rozmów i edukacji "na miejscu" wyszliśmy na krótki spacer na podwórko szkoły by w pełni przetestować możliwości jakie daje profesjonalny sprzęt. Nagle udało się dostrzec (dzięki profesjonalnym otwartym szeroko oczom i uszom) kwiczoła (widzianego także w lunecie), myszołowa (j.w.), srokosza (j.w), czaple, sikory, zięby, szpaki, sroki, kawki, pliszki... okazało się że nawet kilka minut wystarczy by dokonać ciekawych obserwacji! Jestem przekonany że taka forma warsztatów dla dzieci jest bardzo istotna z punktu widzenia ochrony przyrody. Jest swoistą inwestycją na przyszłość w przyrodników, których w Polsce nie ma wielu, a tym samym w ludzi którzy będą potrafili zrozumieć że warto chronić to co nas otacza, kierując się powodami etycznymi, estetycznymi czy gospodarczymi ? istotnymi dla nich samych i dla regionu który zamieszkują


Tym razem odbiorcami przedstawianych treści byli gimnazjaliści z Łopusznej. Trudna grupa wiekowa, która wbrew pozorom wkrótce będzie musiała podjąć decyzje odnośnie profilu liceum, technikum czy podjęcia własnej pracy bez dalszego kształcenia. Wśród osób będących na sali wielu nie miało pomysłu na to co chciałoby robić w przyszłości, a z tych którzy pomysł mieli, nikt nie wiązał go z branżą przyrodniczą czy turystyczną. Ten krótki wywiad pozwolił mi znaleźć punkt zaczepienia dla prowadzenia tych zajęć dla młodych ludzi. Swego rodzaju kotwicę stanowiła wartość i różnorodność regionu Podhala i Spisza, otoczonych przez Gorce, Pieniny, Tatry... stwarzające możliwości pracy w Parkach Narodowych, jednostkach administracyjnych zajmujących się ochroną środowiska, czy w turystyce z nastawieniem na turystykę przyrodniczą. Można by zadać w tym miejscu pytanie a co mają do tego ptaki i ich ochrona Otóż umiejętności dotyczące rozpoznawania ptaków, ssaków, flory wyrabia się latami a ich wiek jest optymalnym by zacząć się kształcić w tej branży. Dodatkowo zrozumienie walorów różnorodności przyrodniczej w najbliższej okolicy może pomóc lepiej chronić jej składniki.Widać było, że tematy, pomysły prezentowane przez mnie w trakcie spotkania okazały się dla nich ciekawymi i pozwoliło to otworzyć drogę do dalszej części prezentacji. Powiedzieliśmy o tym czy jest to popularne w Polsce, co jest konieczne by obserwować przyrodę, jak się samorozwijać i na co zwracać uwagę w otoczeniu. Mam nadzieję że chociaż część przekazanych wiadomości zostanie zapamiętana, wykorzystana i że ktoś odnajdzie swoją drogę z przyrodą za pan brat po tych wykładach


Tym razem z warsztatów nt. ptaków mogły skorzystać dzieci z klas starszych ze Szkoły Podstawowej w Czasławiu. W czasie spaceru udało się wypatrzeć kilka bogatek. Niestety ptaki nie chciały nam się pokazywać, ale dzięki temu młodzież zyskała potwierdzenie, że ornitologia wymaga cierpliwości i szczęścia, gdyż same były zaskoczone pustką mówiąc "przecież codziennie tak wiele ptaków tutaj jest". Zajęcia były bardzo przyjemne i przebiegały we wspaniałej atmosferze z silnym wsparciem pań nauczycielek, które wydaje mi się również skorzystały na przekazywanych treściach


Kolejna grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zbydniowie uczestniczyła mogła wysłuchać o ptakach, metodach ich obserwacji oraz ochrony. Dzieci miały w sobie bardzo dużo energii oraz nie zawsze chciały w ciszy słuchać tego co widać że ich interesowało. Niemniej w obliczu dziesiątek pytań (także dalej związanych z tematem) udało się przeprowadzić warsztatową część teoretyczną do końca. Szczególnie młodych interesowało czy z obserwacjami łączy się jakaś praca, ile kosztuje sprzęt, gdzie i jak się tego uczyć.
Testowanie sprzętu również wywołało szeroki uśmiech luneta zyskała wielkie uznanie, a chyba trzy lornetki które mogli zobaczyć zyskały szerokie grono fanów. Do tego za oknem pozował trznadel, mazurki, bogatki oraz raniuszek i bez wychodzenia z sali parę ładnych, niezbyt płochliwych ptaków udało się zaobserwować

fotka





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-10-19|

Wyniki konkursu fotograficznego!




Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych ma przyjemność poinformować o wynikach konkursu organizowanego w ramach projektu, pn. "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich" pt. "Karpaty Zachodnie - w obiektywie, czyli odkrywamy piękno przyrody".Konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży do 18 lat. Konkurs miał na celu przedstawienie wspaniałej przyrody Karpat Zachodnich. Komisji w składzie koordynator projektu wraz z członkami zarządu i kadrą merytoryczną Fundacji oraz z przyrodnikiem-fotografem mieli trudne zadanie wyłonić zwycięzców (tak naprawdę każde zdjęcie zasługiwało na nagrodę). Jednak zgodnie z regulaminem nagrodzono tylko 3 pierwsze miejsca z każdej kategorii Gatunek, Pejzaż, Wizja artystyczna - oraz 3 wyróżnione pracę. Pozostali uczestniczy otrzymają od Fundacji drobny upominek i dyplomy. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie! Wszystkie prace można oglądnąć w galerii prac konkursowych na stronie projektu. Przy ocenie prac komisja brała pod uwagę głównie:
- pomysł
- wykonanie
- unikatowość
- kreatywność
- oryginalność
Trzy pierwsze nagrody z kategorii "Gatunek" otrzymali:

Miejsce I - Szymon Armatys
Miejsce II - Paulina Król
Miejsce III - Daniel Hebda

Trzy pierwsze nagrody z kategorii "Pejzaż" otrzymali:

Miejsce I - Rafał Żytkowicz
Miejsce II - Przemysław Zając
Miejsce III - Magdalena Sieczka

Trzy pierwsze nagrody z kategorii "Wizja artystyczna" otrzymali:

Miejsce I - Maciej Rec
Miejsce II -Szymon Armatys
Miejsce III - Rafał Niezgoda

Wyróżnienia:

Monika Krzok
Magdalena Żytkowicz
Katarzyna Przątkiewicz

Laureatom konkursu gratulujemy!

Kategoria"Gatunek":
Prace nagrodzone Prace nagrodzone Prace nagrodzone
Kategoria"Pejzaż":
Prace nagrodzone Prace nagrodzone Prace nagrodzone
Kategoria"Wizja Artystyczna":
Prace nagrodzone Prace nagrodzone Prace nagrodzone
Prace Wyróżnione:
Prace nagrodzone





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-10-19|

Serdecznie zapraszamy!




Do zgłaszania się udziału chętnych grup i osób w bezpłatnych prelekcjach nt. ptaków Karpat oraz Natury 2000 jak również do udziału w całodziennych wycieczkach przyrodniczych!

Szczególnie zapraszamy dzieci, młodzież, emerytów, właścicieli gruntów rolnych!

Do współpracy zapraszamy również Domy Dziecka, Zakłady Karne, Rodzinne Domy Dziecka, Domy Samotnych Matek.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 609050991





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-10-18|

prace konkursowe:




kategoria gatunek:

Prace konkursowe prace Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe prace prace prace prace
kategoria: wizja artystyczna

Prace konkursowe Obóz w Beskidzie Sądeckim Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe

kategoria: pejzaż

Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe prace





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-10-17|

Wycieczki ornitologiczno przyrodnicze nad Zbiornik Dobczycki-17.10.2012.




Tym razem nad Zbiornik Dobczycki pojechały dwie grupy dzieci zainteresowanych przyrodą. Głównym celem była obserwacja ptaków w trakcie jesienniej migracji. Oto relacje dwóch ornitologów prowadzących wycieczkę:

..."Jesienna aura, kolorowe liście strącane przez wiatr oraz błękitne niebo skłaniały do spaceru wokół zbiornika. Uczestnicy wspięli się na wał, by móc podziwiać błotnistą cofkę oraz fragment tafli jeziora. Na pozbawionych roślinności błotach widoczne były czaple siwe oraz mewy białogłowe. Nieco dalej w płytkiej wodzie pływały krzyżówki i łabędzie nieme poszukując długimi szyjami pokarmu. Obok nich na wystających z toni pniach i konarach suszyły skrzydła kormorany. Co chwilę nad głowami uczestników wędrowały stada sójek, gawronów, kawek. Na trawiastych skarpach można było dostrzec zwinne pliszki siwe, a w krzewach przemykały stada bogatek i modraszek. W sadach koło mijanych domów słychać było głosy mazurków. Wielki entuzjazm wzbudziła samica jastrzębia przeganiana przez stado wron, a także puste już bocianie gniazdo, na którym kręciły się sroki. W trakcie wycieczki dzieci miały okazję podziwiać ptasie pióra, a także poznać ich budowę i funkcje. Prowadzący opowiadał o widzianych gatunkach ptaków, a także pokazywał pióra niektórych z nich. Liczne pytania pozwalały doprecyzować zawiłości ptasiego świata oraz przytoczyć anegdoty związane z podniebną bracią. Po długim spacerze dzieci zmęczone, ale zadowolone powróciły do autokaru i udały się na dalszą część wycieczki, tzn. do gospodarstwa Zaczarowane Wzgórze, gdzie mogły się posilić i uczestniczyć w grach i zabawach, konkursach związanych z tematem wycieczki."

..."Dzień rozpoczął się słonecznie i można było spodziewać się dużego poruszenia w ptasim świecie. Dzieci wraz z prowadzącym ornitologiem wyposażone w lunetę i lornetki wyruszyły na spacer po łąkach i wale wokół zbiornika. W powietrzu dało się dostrzec przelatujące sikory, kawki, gawrony i sójki. Z krzewów, co chwilę odzywały się bogatki, mazurki i modraszki. Piękna pogoda powinna sprzyjać wędrówce ptaków drapieżnych, jednak nie dostrzeżono ich na niebie poza pojedyncza samicą jastrzębia, która patrolowała łozy porastające brzeg zbiornika. Uczestnicy wycieczki obejrzeli z daleka bocianie gniazdo, co było pretekstem do dyskusji o tym jak daleko odlatują ptaki gniazdujące w Polsce. Zdziwienie niektórych, wzbudził fakt przemieszczania się ich aż do Afryki południowej. Padły także pytania o prędkość ptasiego lotu oraz rozmiary największych z ptaków. Spacer zakończył się wspólnym obserwowaniem przez lunetę stada łabędzi niemych i kormoranów siedzących na cofce jeziora. Nieco wycieńczeni udaliśmy się w dalszą podróż do pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego, gdzie zjedliśmy wspaniałe racuchy. Po krótkim odpoczynku zaczęliśmy zabawy ekologiczne, które utrwaliły wiadomości zdobyte podczas wycieczki."






----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-09-30|

Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września




Między 25 a 30 września odbył się obóz obręczarski w widłach Popradu i Dunajca, na terenie stawów hodowlanych koło Starego Sącza. W rozstawione sieci ornitologiczne, w ciągu 5 dni schwytano i zaobrączkowano 216 ptaków z 21 gatunków. Najliczniej chwytanym gatunkiem była bogatka, modraszka, rudzik i pierwiosnek. Pierwsze kontrole sieci miały miejsce o świcie (godz. 7: 00), zaś ostatnie 1-2 godziny po zachodzie słońca (g. 21: 00). Uczestnicy obozu zapoznali się z metodami określania wieku i płci ptaków, a także wyciągania z sieci i transportowania ptaków. W ciągu dnia punkt obrączkarski zorganizowany był nad brzegiem Dunajca, gdzie prowadzono obserwacje ptaków przelotnych z użyciem lunety obserwacyjnej. Z ciekawszych gatunków zanotowano czarnowrony, kobuzy, czaple białe i kwokacze.


Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września Obóz obrączkarski w widłach Popradu i Dunajca, 25-30 września





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-09-24|

Szkolenie dotyczące obrączkowania ptaków w Roztoce Rycerskiej, 24 września 2012.




Dnia 24 września w Roztoce Ryterskiej, w zaprzyjaźnionym Ośrodku Edukacyjnym Nadleśnictwa Piwniczna, odbyło się szkolenie dotyczące obrączkowania ptaków. W szkoleniu wzięło udział 11 osób. W pierwszej części spotkania przedstawiono wykład pt. "Obrączkowanie ptaków historia, osiągnięcia, przyszłość", zaś w części drugiej "Przegląd metod chwytania ptaków". W przerwie uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę zdjęć przyrodniczych oraz odwiedzili muzeum przy Ośrodku Edukacji, w którego posiadaniu są wypchane okazy zwierząt, które trafiły tu zwykle, jako ciężko ranne czy jako ofiary kolizji z pojazdami. Po wystawie oprowadzał nas opiekun ośrodka - Krzysztof Tomasiak.


Roztoka Rycerska 24.09.2012 Roztoka Rycerska 24.09.2012 Roztoka Rycerska 24.09.2012 Roztoka Rycerska 24.09.2012





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-08-26|

Sierpniowa wycieczka na Księżą Górę!




26-ego sierpnia odbyła się kolejna wycieczka ornitologiczna na Księżą Górę w Beskidzie Wyspowym. Rozważane były różne lokalizacje, ale ta z uwagi na panujące warunki pogodowe oraz słabą kondycję dzieci okazała się optymalnym wyborem. Głównym celem i założeniem wycieczki było ukazanie ornitologii jako sposobu spędzania wolnego czasu, wraz ze znacznymi korzyściami dla otaczającego nas środowiska. Dodatkowym założeniem było otworzenie oczu uczestników na przyrodę która nas otacza i zadanie sobie pytania co ja widzę? Cel ten próbowałem osiągnąć poprzez zaznajamianiem z pięknem i bogactwem gatunkowym naszych ptaków, oraz poprzez poznanie "akcesoriów obserwatora ptaków" lornetki, lunety, książek, notatnika, a także poprzez zwracanie uwagi na drobne szczegóły w lesie które wskazywały na fakt że nie jesteśmy tam sami. Myslę że najbardziej kształcącym momentem wycieczki był ten kiedy cała grupa stała nieruchomo przez ok 2 minuty z zamkniętymi oczami starając się usłyszeć przyrodę. Nagle z lasu w którym nic nie ma, las stał się bardzo aktywnym. Ktoś usłyszał łamaną gałązkę, niemal każdy usłyszał śpiew sikor w koronach drzew czy nawoływanie myszołowa. Po tym doświadczeniu dzieci stały się bardziej skupione i wyczulone na otaczający je las. Punktem kulminacyjnym wycieczki była wizyta na wieży widokowej, która pozwoliła popodglądać życie w obrębie koron drzew, zauważyć jak dobrze roznosi się dźwięk, oraz pozachwycać się widokami. Także w trakcie przebywania na wieży każdy miał możliwość przekonać się jaka jest siła powiększająca lunety ornitologicznej poprzez obserwację odległych zwierząt na polanie. W związku z niepewną i przeokropną pogodą wycieczka nie mogła być przedłużona o dalszy spacer przez las i po stworzeniu arcydzieł z dostępnych naturalnych składników wszyscy wrócili do autobusu bogatsi w doznania przyrodnicze. W autobusie przeprowadziliśmy jeszcze ptasi mini quiz w którym można było wygrać kubki ornitologiczne!


Księża Góra 26.08.2012 Księża Góra 26.08.2012 Księża Góra 26.08.2012 Księża Góra 26.08.2012 Księża Góra 26.08.2012 Mogielica 15.08.2012





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-08-25|

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zaprasza wszystkich miłośników, przyrodników, osoby zainteresowane ochroną ptaków w Karpatach Zachodnich do uczestnictwa w:




szkoleniu nt. obrączkowania ptaków w dniu 24 września 2012 Roztoce Ryterskiej oraz w obozie ornitologicznym w dniach 25-30 września 2012 w widłach Popradu i Dunajca, na terenie stawów hodowlanych koło Starego Sącza Więcej informacji oraz szczegóły szkolenia można uzyskać pod numerem:

603047064 lub mailowo:

mikromek@gmail.com

Uwaga! Ilość miejsc limitowana





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-08-15|

Kolejna wycieczka kierunek Mogielica!




15 sierpnia dla wielu dzień wolny, ale nie dla młodzieży, która miała możliwość uczestniczyć w wycieczce na Mogielicę realizowanej w ramach projektu Ochrona Zagrożonych Gatunków Ptaków w Karpatach Zachodnich. Wszystko zaczęło się chwilę po godzinie, 8 kiedy grupa blisko 36 osób czekała w gotowości do wyruszenia na szlak. Niestety nastąpiły pewne przeszkody techniczne, które sprawiły że wycieczka rozpoczęła się z pewnym opóźnieniem, ale jak to się mówi "złe dobrego początki." Wycieczka prowadziła na szczyt królowej Beskidu Wyspowego - Mogielicy. Trasa wiodła od przełęczy Rydza Śmigłego, aż na sam szczyt przez serce nowo utworzonego rezerwatu. W trakcie częstych postoi młodzież zdobywała wiedzę o wartości martwego drewna w lesie i wykorzystaniu dziuplastych drzew przez zagrożone gatunki ptaków, o problemach związanych z sukcesją na górskich polanach limitującą miejsca łowieckie dla ptaków szponiastych czy też o presji ruchu turystycznego i hałasu na wrażliwe gatunki kuraków czy sów. Po dotarciu na szczyt, ochotnicy mieli możliwość wyjść na wieżę widokową by zobaczyć rozległą Beskidzką panoramę, inni natomiast budowali szałasy i odpoczywali po trudach wędrówki na szczyt. Jeśli chodzi o bogactwo gatunkowe napotkanych ptaków było bardzo słabo. Sikory, kowaliki, pełzacze... niestety nic z gatunków cennych i zagrożonych. Dodatkową atrakcją w trakcie podejścia była nauka o możliwościach wabienia dzięciołów i sów, ale z uwagi na silny wiatr nic nie dało się usłyszeć. W związku z załamaniem pogody trzeba było trasę przemarszu skrócić i powrócić do autobusu niemal tą samą drogą, którą dotarliśmy na szczyt. Mimo niewielu ptasich obserwacji wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem uczestników.


Mogielica 15.08.2012 Mogielica 15.08.2012 Mogielica 15.08.2012 Mogielica 15.08.2012 Mogielica 15.08.2012 Mogielica 15.08.2012 Mogielica 15.08.2012 Mogielica 15.08.2012 Mogielica 15.08.2012





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-07-29|

Lipcowa wycieczka w Gorce!




29 lipca 2012 roku wraz z grupą młodzieży wyruszyliśmy na wycieczkę przyrodniczo-ornitologiczną w Gorce. Podróż autokarem do Nowego Targu umilaliśmy sobie szeroko pojętymi śpiewami i zabawami. Wspaniała pogoda towarzyszyła nam już na pierwszych metrach żółtego szlaku turystycznego prowadzącego z osiedla Gazdy w Nowym Targu do Schroniska na Turbaczu. Dzieci same nadawały tempo i raźnie maszerowały pod górę. Po drodze dowiadywaliśmy się wykorzystaniu poszczególnych gatunków drzew oraz o zbawiennym wpływie lasu na człowieka - sylwoterapii. Sprawdzaliśmy czy dzieci znają pojęcie bioróżnorodności i co ono w praktyce znaczy. Przybliżony został jeden z problemów który napotykają leśnicy w swej pracy - gradacji korników. Ciekawe nowości dzieci sprawdzały jak wyglądają liście buka porażone przez garnusznicę bukową i do czego służy pokładełko drzewiennikowi olbrzymowi. Nie zabrakło opowieści o ptakach tych okolic a także możliwościach jakie dają lornetki i lunety. Na Bukowinie Miejskiej przypatrywaliśmy się przez lunetę oddalonemu o około 40km Schronisku Téryego .Po dojściu do Schroniska na Turbaczu nastąpiła dłuższa przerwa na odpoczynek, celem uzupełnienia energii i wody. Przeprowadziliśmy jeszcze ptasi mini quiz w którym można było wygrać kubki ornitologiczne i książki.W związku z rozwijającymi się chmurami z nad Tatr zebraliśmy się do powrotu tą samą drogą. Pomimo szczerych chęci uniknięcia deszczu, natrafiliśmy na opad, który niektórym dzieciakom zepsuł, a niektórym poprawił samopoczucie, no bo skoro wszędzie na szlaku jest woda i kałuże to czemu by sobie po nich nie poskakać ;-) Po dniu pełnym wrażeń, częściowo śpiąc w autokarze powróciliśmy na "Zaczarowane Wzgórze", gdzie czekał nas ciepły obiad...

Turbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012 urbacz 29.07.2012





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-07-25|

Relacje z wiosenno-letnich wykładów dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów.




W czasie wykładów można było posłuchać o ptakach oraz o metodach ich rozpoznawania, o lornetkach, lunetach, atlasach ornitologicznych, niezbędnym wyposażeniu terenowym. Każdy uczestnik mógł nie tylko wysłuchać, zadać pytania, a tym samym przybliżyć się do obserwacji przyrody, ale także spróbować obserwacji poprzez lornetki i lunety. Oto jedno z wypowiedzi na temat wykładów prowadzącego:

"Z własnych obserwacji mogę napisać, że wiele osób nie jest świadomych, że obserwuje przyrodę nawet siedząc na zielonej łące w górach, a głównym elementem, którego brakuje jest ciekawość świata i przyrody. To jest właśnie ten najbardziej istotny wymóg, aby być przyrodnikiem. Jeśli będziemy, niczym małe dzieci, zadawali sobie pytanie, 'co to przeleciało?', 'co to śpiewa?', 'dlaczego?' to szukając odpowiedzi zaczniemy rozumieć trochę bardziej ten otaczający nas świat i będziemy poznawać jego tajemnice i tajniki. Wymaga to czasu, siły, cierpliwości i determinacji, ale dla własnej satysfakcji - warto. Po tej pierwszej części mogę powiedzieć, że to, co napisałem powyżej jest chyba kwintesencją przekazu, który staram się realizować, a lunety, lornetki, książki, przebywanie w terenie jest tylko narzędziem, które wzmacnia ten przekaz i pozwala lepiej dotrzeć do odbiorców.
Uwzględniając szokujący fakt, że obserwacje przyrodnicze w Polsce są dalej czymś niezwykłym, budzącym zdziwienie przechodniów i mieszkańców miejscowości przez które wędrujemy z lornetką - śmiało można stwierdzić, że mamy ogromne zaległości w stosunku do krajów Europy zachodniej a tego typu warsztaty są metodą by to trochę zmienić. Biorąc pod uwagę, że w Polsce w największym towarzystwie ornitologicznym zarejestrowanych jest ok 10 000 osób, a w brytyjskim odpowiedniku ponad 1 000 000 to różnica chyba nie wymaga komentarza. Jestem przekonany, że po tych wykładach, chociaż parę osób będzie uważniej patrzyło w niebo i tym samym przyczyniało się do lepszego chronienia przyrody ojczystej, a obserwowanie przyrody w niektórych przynajmniej kręgach będzie uznawane za coś normalnego."


wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady Uczestnicy wykładu w Mszanie Dolnej wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady Wykład terenowy w Kasińce Wielkiej wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady wiosenno-letnie wykłady





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-07-13|

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w Beskid Wyspowy




Piątek 13-ego nie musi być pechowy. Ta grupa młodzieży miała wyjątkowe szczęście mogąc uczestniczyć w tej wyjątkowej wycieczce przyrodniczo-ornitologicznej w Beskid Wyspowy. Wybraliśmy Księżą Górę jako ciekawy punkt widokowy. W trakcie wycieczki rozmawialiśmy także o nietoperzach oraz tym że nie tylko dla ptaków można stanowić obszary Natura 2000 a obszary te mogą niejako się uzupełniać. Tym samym młodzież odwiedziła obszar PLH120052 "Ostoje Nietoperzy Beskidu Wyspowego" .Mimo niekorzystnych prognoz pogody oraz deszczu dnia poprzedniego szczęście nam sprzyjało i już około godziny 8.30 byliśmy na szlaku. Po opuszczeniu autobusu przywitał nas koncert ptasi - pierwiosnki, zięby, sikory... a po chwili opowiedzieliśmy sobie (realizując przy tym jeden z konkursów) o różnorodności ptaków w Polsce. Znaczna część młodzieży nie chciała uwierzyć że aż 450 gatunków ptaków występuje w naszym kraju a blisko 300 bywa lęgowe. Przeważnie ich wyobrażenie ograniczało się do wartości ok 100-150 gatunków, jednak już przy konkursie udało się udowodnić że jest ich znacznie więcej.
Podczas dalszej wędrówki mówiliśmy o zagrożeniach, oraz sposobach pomocy ptakom. Nie zabrakło także informacji o sowach - ich sposobach polowania i cyklu dobowym.
Po dotarciu w rejon wieży widokowej w małych grupach obserwowaliśmy z wysokości koron drzew otaczającą panoramę (na Beskid Wyspowy, Makowski, a nawet Żywiecki), słuchaliśmy śpiewu ptaków z wyższej perspektywy (kosów, myszołowa czy pierwiosnka), a także spoglądaliśmy przez lunetę na rzeczy niedostępne gołym okiem (na przykładzie krów i bocianów na odległych polach). Dodatkowo w trakcie postoju wszyscy mieli okazję zapoznać się z różnorodnością ptaków na przykładzie książek, a także nauczyć się rozpoznawać podstawowe gatunki drzew spotykanych w górach.
W trakcie powrotu do autobusu, młodzież miała za zadanie zbierać przykładowe pędy różnych gatunków drzew (zadanie na spostrzegawczość), a później wspólnie uczyliśmy się je oznaczać. Innym miłym akcenetem była obserwacja sarny w trakcie jednego z postojów.

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w Beskid Wyspowy Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w Beskid Wyspowy





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-07-05|

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad jezioro Dobczyckie i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Raba z Mszanką




Dnia 5 VII 2012 roku odbyła się wycieczka ornitologiczna, w której uczestniczyły dzieci i młodzież zainteresowana przyrodniczo wraz z ich opiekunami nad jezioro Dobczyckie i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Raba z Mszanką. W trakcie realizacji wycieczki uczestnicy zdobywali wiedzę odnośnie ptaków i sposobów prowadzenia ich obserwacji, a także o różnorodności w świecie tych pięknych zwierząt, zagrożeniach i sposobach ich ochrony. W trakcie wycieczki przeprowadzone zostały również konkursy na najlepszego obserwatora i znawcę ptaków, po których wręczone zostały symboliczne upominki o tematyce przyrodniczej. Mimo usilnych poszukiwań nie udało się wypatrzeć młodych puszczyków, które regularnie przebywają nadal w tej okolicy, ale za to nad naszą głową latały myszołowy, pustułki czy czaple siwe. Dodatkowym zadaniem edukacyjnym była próba słuchania świata w ciszy by zrozumieć, że wiele obserwacji możliwych jest dzięki głosom ptaków.
Po obserwacjach terenu z wieży obserwacyjnej powoli rozpoczęliśmy odwrót w czasie którego dane nam było zobaczyć jeszcze lecącego bociana białego oraz kilka drobnych ptaków w pobliżu zabudowań. Dzień zakończył się prelekcją kameralną o ptakach, połączoną z pokazem zdjęć przyrodniczych. Zorganizowany został również mini quiz i wręczono drobne upominki.

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad jezioro Dobczyckie i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Raba z Mszanką Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad jezioro Dobczyckie i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Raba z Mszanką Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad jezioro Dobczyckie i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Raba z Mszanką Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad jezioro Dobczyckie i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Raba z Mszanką Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad jezioro Dobczyckie i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Raba z Mszanką Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad jezioro Dobczyckie i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Raba z Mszanką Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad jezioro Dobczyckie i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Raba z Mszanką





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-07-05|

Kolejna wycieczka ornitologiczno przyrodnicza nad Zbiornik Dobczycki, 5 lipca




Piątego lipca bieżącego roku odbyła się kolejna wycieczka kształcąca młodych przyrodników w pobliże Zbiornika Dobczyckiego na wieżę widokową w Brzezowej. Młodzi adepci mieli możliwość zapoznać się z zasadami obserwacji ptaków, poznać najbardziej pospolite gatunki, oraz uzyskać informacje na najbardziej nurtujące ich pytania z zakresu przyrody i ornitologii. Dodatkowo każdy z nich miał możliwość nauczyć się obsługi lunety ornitologicznej oraz lornetek szczególnie te zajęcia praktyczne spotkały się ze znacznym zainteresowaniem dzieci. W trakcie spaceru poruszane były rozmaite tematy, a wiedza niektórych była iście zaskakująca. Takie podejście najmłodszych sprawia, że istnieje wiara w to, że przyrodnicy będą mieli godnych następców. Odwiedziny wieży widokowej dostarczyły wielu emocji, gdyż dla wielu z nich była to pierwsza wizyta na tego typu obiekcie w życiu. W trakcie wycieczki udało się zaobserwować kilka czapli siwych, gąsiorków, jaskółek, skowronków i polujących myszołowów. Z różnych stron natomiast ciągle dobiegały głosy ptaków, które silnie działały na wyobraźnię najmłodszych. Podobnie działało poszukiwanie puszczyków, o gniazdowaniu, których w pobliżu wiedziałem, niestety nie udało się wypatrzeć żadnego między gałęziami starych drzew na brzegu polany. Na zakończenie odbyło się ognisko, gdzie przeprowadzono mały quiz uwzględniający wiedzę zdobytą w trakcie spaceru, a nagrodami w nim były atrakcyjne ptasie kubki. Pogoda szczęśliwie dopisała i w połączeniu z bogactwem wrażeń dzieci wróciły bardzo zadowolone z tego wyjazdu.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-06-30|

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w rejon Małych Pienin




W ramach projektu 30 czerwca odbyła się wycieczka przyrodniczo ornitologiczna w rejon Małych Pienin, gdzie grupa blisko 40 odbiorców (głównie dzieci i młodzieży).
Dla znacznej części osób było to pierwsze wyjście w góry, a na dodatek pierwsze spotkanie z ornitologią co sprawiło że wycieczka ta miała dla nich ogromną wartość. Upał, piękne widoki, oraz dobre humory towarzyszyły nam przez całą trasę wędrówki, która biegła przez Białą Wodę, na przełęcz Rozdziele, a potem szlakiem granicznym pod Wysoką by zejść do Jaworek Wąwozem Homole. Na trasie dotarliśmy do fragmentu starego drzewostanu bukowego o charakterze naturalnym, gdzie moc dziuplastych i martwych drzew umożliwiła opowieść o konieczności ochrony takich miejsc oraz wartości jaką niosą one dla awifauny regionu. Poruszony został także aspekt związany z martwym drewnem które przy bliższym spojrzeniu okazało się wcale nie takie martwe. Wąwóz Homole był natomiast świetnym miejscem dla rozmów o sowach, ich możliwościach lotu i polowań. W trakcie wędrówki ptaki niezbyt dopisały. Prawdopodobnie było to związane z olbrzymim upałem oraz mimo wszystko godzinami okołopołudniowymi w terenie. Mimo wszystko widzieliśmy pliszki górskie, pustułki, myszołowy, zięby, sikory oraz udało się slyszeć także dzięcioła czarnego. Cała wycieczka zakończyła się koło godziny 18 powrotem do Limanowej skąd też wyruszyliśmy. W dobrych humorach na początek wakacji rozstaliśmy się z młodzieżą.

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w rejon Małych Pienin Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w rejon Małych Pienin Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w rejon Małych Pienin Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w rejon Małych Pienin Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w rejon Małych Pienin Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w rejon Małych Pienin Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w rejon Małych Pienin Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w rejon Małych Pienin Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna w rejon Małych Pienin





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-06-26|

Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie




Koniec roku szkolnego za pasem, oceny wystawione więc jest okazja by młodzież klas gimnazjalnych zainteresowana przyrodniczo, mogła wziąć bez problemów udział w wyjeździe na ptaki na Stawy Zatorskie.
Dojazd z Krakowa na Stawy Zatorskie trochę się przeciągnął z uwagi na wszechobecne korki, ale ostatecznie dotarliśmy do celu. W Podolszu przywitał nas bocian na gnieździe wraz z wróblami, a potem było tylko ciekawiej. Niestety pogoda nie była wymarzona na ptaki - dość silny wiatr utrudniał nasłuch, a ptaki też były trochę pochowane, ale i tak udało się usłyszeć trzciniaka, remiza, wypatrzeć łyski i zauszniki z młodymi, dostrzec różnice między mewami i rybitwami. Pojętność młodzieży była na prawdę zaskakująca, a także fakt że sami z własnej woli i bez większych trudności wyszukiwali ptaki w książce i prosili ewentualnie o pomoc w szczegółach ale skutecznie udawało im się rozpoznać wiele gatunków.
Dodatkowe obserwacje ptaków siewkowatych, łabędzi z młodymi czy gęgaw sprawiły że wyjazd ten można uznać za jeden z bardziej udanych. Po zakończeniu zwiedzania Stawów udaliśmy się na ognisko. W trakcie posiłku odbył się mały konkurs wiedzy i wręczone zostały nagrody.
Powrót do Krakowa nastąpił koło godziny 17 - wszyscy, cali, zdrowi i zadowoleni z dobrymi myślami i energią na wakacje. Miejmy nadzieję że chociaż ktoś z nich wróci jeszcze kiedyś na te stawy.

Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-05-30|

Obóz w Beskidzie Sądeckim




W dniach od 20 do 27 maja 2012 roku dobył się obóz ornitologiczny w Beskidzie Sądeckim. Pierwsza część obozu odbyła się na Przehybie w Paśmie Radziejowej, druga zaś w sąsiednim Paśmie Jaworzyny Krynickiej, w Wierchomli Wielkiej. W trakcie obozu przeprowadzono szereg wykładów, które dotyczyły m. in. obrączkowania ptaków, zasad wykorzystania stymulacji głosowej ptaków, metod liczenia ptaków, charakterystyki gatunków ptaków objętych projektem, rozpoznawania ich głosów oraz czynnej ochrony ptaków. Codziennie część uczestników obozu brała udział w obrączkowaniu ptaków, oraz asystowała przy wywieszaniu budek dla ptaków oraz budowaniu platform lęgowych. W trakcie całego obozu zaobrączkowaliśmy kilkadziesiąt ptaków, w tym typowo górskie: drozdy obrożne oraz sikory, pierwiosnki i piecuszki. Zależnie od pogody organizowane były wyjścia nocne na sowy w trakcie, których używano stymulacji głosowej włochatki i sóweczki. Wyjścia dzienne odbywały się zwykle w mniejszych grupach. W ich trakcie uczestnicy poszukiwali gatunki ptaków objęte projektem. Gościem specjalnym był biolog i fotograf - Grzegorz Leśniewski, który opowiadał o sztuce podglądania przyrody okiem aparatu, opowiadając z pasją o kilkunastu latach swojej pracy. Ze wspaniałym przyjęciem spotkaliśmy się również wtedy, gdy zostaliśmy zaproszeni na spotkanie w Ośrodku Edukacyjnym Lasów Państwowych Nadleśnictwa Piwniczna w Roztoce Ryterskiej. Było ognisko, zwiedzanie lokalnej wystawy przyrodniczej i opowieści o zwierzętach, którymi podzielił się z nami wspaniały gospodarz - Krzysztof Tomasiak. Na koniec część uczestników obozu miała okazję uczestniczyć w spływie Popradem z Piwnicznej do Starego Sącza. W ciągu 6 godzin spędzonych w pontonach naliczono 72 gatunki ptaków, zaś w ciągu trwania całego obozu widzieliśmy niemal 140 gatunków i stwierdziliśmy kilkadziesiąt stanowisk rzadkich gatunków.

Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim Obóz w Beskidzie Sądeckim





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-05-27|

Wycieczka w Pieniny




Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna tym razem wyruszyła w niedzielę 27 maja w godzinach porannych. Stamtąd przy śpiewie i grze gitary autobusem dotarliśmy w znakomitych humorach do Szczawnicy. Chmury które wypełzły na niebo lekko irytowały i wróżyły deszcz, ale byliśmy dobrej myśli. I słusznie! Wyjechaliśmy na Palenicę koleją linową co dla wielu osób było znaczną atrakcją jako że jeszcze dotychczas nie mieli tej przyjemności (lub doświadczali jej dawno temu), a następnie grzbietem Małych Pienin wędrowaliśmy na wschód w kierunku Wysokiej i Wąwozu Homole. W trakcie wędrowania na polanach mijaliśmy znaczne ilości storczyków, nad głową latały kruki i myszołowy, odzywały się pierwiosnki, piecuszki, sikory... Podczas jednego postoju udało się wszystkim chętnym obserwować przez lunetę gąsiorka który spokojnie przesiadywał na krzewie dzikiej róży. Po posileniu się i przepuszczeniu wycieczki konnej postanowiliśmy wędrować dalej. Wędrując przez hale i lasy mieliśmy możliwość obserwowania buczyny karpackiej o naturalnym charakterze, ale także płaty lasu z języcznikiem zwyczajnym. Za naszymi plecami w rejonie Pienin Właściwych dało słyszeć się grzmoty, a niektórzy odczuli także pojedyncze krople deszczu, ale nasze pozytywne myślenie rozgoniło chmury i kontynuowaliśmy wycieczkę przy pięknej pogodzie. W trakcie wędrówki dało się zobaczyć także prowadzony wypas na hali i baców przy pracy. Dodatkowo na szlaku zauważyliśmy pięknego padalca który zainteresował szczególnie najmłodszych. Na punkcie widokowym osoby z otwartymi oczami mogły dostrzec latające pazie żeglarze... bo ptaków było tyle co kot napłakał... :(
Rozległe panoramy dostarczały silnych wrażeń estetycznych, ciesząc serca i duszę uczestników. Co prawda podejścia lekko dały się we znaki niektórym, ale i tak wszyscy o własnych siłach cało i zdrowo dotarli do końca naszej wycieczki (przez Wysokiej Skałki i Homole) - Jaworek. Podczas ostatniego zejścia wszyscy czujący się młodo na duchu mogli sturlikać się po hali łapiąc lekkie zawroty głowy. Sam wąwóz Homole zachwycił swoim majestatem, wielkością i niepowtarzalnym klimatem. Dodatkowo wracając Jaworek zatrzymaliśmy się jeszcze w Szczawnicy by każdy mógł do woli posilić się słynnymi szczawnickimi lodami... na wody mineralne jakoś nikt nie miał tym razem ochoty...

Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny Wycieczka w Pieniny





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-05-26|

Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie




Uczestnikami były osoby zainteresowane tematyką przyrodniczą, głównie pracowników RDLP Kraków.
Po sprawnym przejeździe autobusem z Krakowa w rejon Podolsza ropoczęła się nasza wędrówka. Wpierw przez teren zabudowany (obserwacje: wróble, mazurki, bocian biały, kawka, sroka, trznadel, potrzeszcz, dymówki...) następnie przez pola aby dotrzeć do stawów. Tu nadeszła pierwsza możliwość skorzystania z lunety i osoby chętne z bliska mogły przypatrzeć się leniwie spacerującej czajce. Moment ten był również dobrym do wspomnienia kilku słów odnośnie programu Natura 2000 obejmującego stawy, oraz o historii obiektu. W czasie spaceru między stawami dało się słyszeć trzciniaki, a po niebie co chwile przelatywały błotniaki stawowe czy śmieszki. Dużą atrakcją była obserwacja jajosa-hajstry-bociana czarnego który nic sobie nie robiąc z naszej obecności przez moment kołował nad naszymi głowami aby później oddalić się na staw nieopodal. Kolejnym ciekawym punktem były obserwacje gniazdujących mew, perkozów dwuczubych i zauszników. Szczególnie te ostatnie cieszyły się dużym zainteresowaniem z uwagi na swoje kolory. Dzieci korzystając z chwili postoju znalazły wysuszone fragmenty kotewki-orzecha wodnego które zdecydowanie je zainteresowały.
Dalszy spacer przyniósł obserwacje 4 bąków (akurat zerwały się z trzcin i w przelocie udało się je wypatrzeć) a następnie ciekawą sprawą był płaskonos.Dodatkowo przyjemną obserwację stanowiła sieweczka (najprawdopodobniej)rzeczna i brodziec śniady. Wszystko to okraszone było mnogimi obserwacjami łabędzi niemych oraz śpiewem wilg i kukułek.
Po spacerze uczestnicy wzięli udział w ognisku z pieczeniem kiełbasek, oraz najmłodsi otrzymali upominki w postaci koszulek natomiast starsi mieli możliwość wygrania płyt z głosami sów poprzez rozwiązanie quizu ze staropolskimi i bieżącymi nazwami ptaków. Jedna osoba rozwiązała test bezbłędnie! Uśmiechom i radości nie było końca. W trakcie biesiady nieustannie słychać było śpiew słowika a nad głową przeleciała nam czapla purpurowa.

Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Kolejna wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-05-20|

Szkolenie na Przehybie




W dniach od 18 (wieczór) oraz 19 maja, w Paśmie Radziejowej (Przehyba) przeprowadzono szkolenie dotyczące metod badań i obserwacji sów (zajęcia terenowe) oraz obserwacji stacjonarnych ptaków szponiastych i ich identyfikacji. W ramach pierwszej części szkolenia zorganizowano wyście terenowe w godz. 18:30-1:00. Wieczorem, w miejscu, gdzie podejrzewano obecność puchacza, przeprowadzono stacjonarne obserwacje trwające ok. 1,5 godz. O zmroku rozpoczęto wabienie sóweczki. Po zapadnięciu zmroku uczestnicy szkolenia przemierzyli kilkukilometrowy transekt na którym stwierdzono obecność sóweczki oraz kilku samców włochatki i puszczyka uralskiego. W trakcie przemarszu stosowano różne techniki wabienia sów (włochatka, puszczyk uralski; ustnie, wabik, magnetofon). Zwracano uwagę uczestników na niebezpieczeństwo, do którego może przyczynić się niefachowe wabienie w trakcie którego prezentowano zasady stymulacji głosowej sów. Druga część szkolenia dotyczyła ptaków szponiastych. Prezentację dotyczącą rozpoznawania krajowych gatunków ptaków szponiastych oraz wymagań siedliskowych i biologii przerwano w godz. 10:00-12:00, aby w tym czasie obserwować przez lornetki i lunetę ptaki szponiaste korzystające z prądów wznoszących na stokach wokół schroniska na Przehybie.

Szkolenie na Przehybie Szkolenie na Przehybie Szkolenie na Przehybie Szkolenie na Przehybie Szkolenie na Przehybie Szkolenie na Przehybie Szkolenie na Przehybie





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-05-11|

Wycieczka przyrodniczo - ornitologiczna nad Stawy Zatorskie




W dniu 11 maja odbyła się wycieczka na Stawy Zatorskie dla młodzieży zainteresowanych tematyką przyrodniczą i ich opiekunów. Całość uświetniła obecność Pani Bożeny Kotońskiej (Reginalnego Konserwatora Przyrody), oraz przedstawiciela Koła Łowieckiego gospodarującego na Stawach oraz Rybackiego Zakładu Doświadczalnego.
Po godzinie 8 rano z parkingu na ulicy Reymonta odjechał autokar pełny młodzieży. Kierunek - Zator. Nasza trasa przebiegała wzdłuż doliny Wisły, przez Liszki, Alwernię, Babice.. Po drodze uczniowie mogli dowiedzieć się trochę o otaczającym ich krajobrazie, istotności doliny Wisły jako korytarza ekologicznego oraz przewietrzającego dla miasta Krakowa, ponad to o mijanych parkach krajobrazowych i rezerwatach przyrody (Kajasówka, Dolina Potoku Rudno).
Po dotarciu na miejsce w czasie przejścia między stawami młodzież dowiedziała się kilku faktów o Naturze 2000, formach ochrony przyrody, oraz wartości Stawów Zatorskich. W czasie wędrówki w kierunku stawów (od Podolsza) udało się zaobserwować kilkanaście gatunków ptaków - bociana białego, dzwońce, raniuszki, potrzeszcza, trznadla, wróble domowe, mazurki... Na samych stawach zaś - standardowy zestaw gatunków - głowienki, czernice, perkozy dwuczube, kukułki, łabędzie nieme, potrzosy, czajki, krzyżówki, krakwy, a z trzcin dobiegał ciągły śpiewtrzciniaka a sporadycznie dało się słyszeć także buczenie bąka. Obserwacją która dostarczyła wiele radości była bliska obserwacja zauszników oraz kolonii mew, a w dalszej części spaceru także gęsi gęgawej z młodymi. Nie zabrakło także ptaków siewkowatych w postaci biegusów zmiennych czy tokujących krawowdziobów.
Spacer po stawach zakończyło ognisko z kiełbaskami i rozmowa z lokalnymi zarządcami.

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna nad Stawy Zatorskie





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-04-28|

Serdecznie zapraszamy!




Do zgłaszania się udziału chętnych grup i osób w bezpłatnych prelekcjach nt. ptaków Karpat oraz Natury 2000 jak również do udziału w całodziennych wycieczkach przyrodniczych!

Szczególnie zapraszamy dzieci, młodzież, emerytów, właścicieli gruntów rolnych!

Do współpracy zapraszamy również Domy Dziecka, Zakłady Karne, Rodzinne Domy Dziecka, Domy Samotnych Matek.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 609050991





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-04-26|

Konkurs fotograficzny




Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym

"Karpaty Zachodnie - w obiektywie, czyli odkrywamy piękno przyrody"



Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych prac fotograficznych na temat przyrody Karpat Zachodnich (powiaty: cieszyński, żywiecki, tatrzański, nowotarski, nowosądecki, limanowski, gorlicki, myślenicki, suski i wadowicki). Konkurs odbywać się będzie w trzech kategoriach: gatunek, pejzaż i wizja artystyczna. Konkurs przewidziany jest dla dzieci i młodzieży (do 18 roku życia). Uczestnik może przesłać 1 zdjęcie do każdej z kategorii. Fotografie należy wysyłać w plikach (jpg, tiff, 300dpi, dłuższy bok 70cm) w formie elektronicznej na adres: b.draus@fwie.pl.

Termin przesyłania prac mija z dniem 15 października 2012 (godz. 23:59).

Komisja po ocenie prac wyłoni 5 laureatów z każdej kategorii oraz 3 wyróżnionych.
Nagrodami w konkursie będą wydawnictwa przyrodnicze, kubki ornitologiczne lub gadżety terenowe i turystyczne.
Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej www.ptakikarpat.eco.pl.

Jeżeli chcesz wziąć udział w foto konkursie to wejdź na stronę: www.ptakikarpat.eco.pl i koniecznie zapoznaj się z regulaminem konkursu.

Regulamin konkursu





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-04-20|

Wykład terenowy na wycieczce do Puszczy Niepołomickiej




W piątek 20-ego kwietnia bieżącego roku odbyła się ornitologiczno-przyrodnicza wycieczka do Puszczy Niepołomickiej, w której udział wzięła młodzież i ich opiekunowie zainteresowani tematyką przyrodniczą.
Przejazd był dobrą okazją by opowiedzieć zarówno o działaniach Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych oraz o szczegółach projektu dot. Ochrony Ptaków w Karpatach Zachodnich. W trakcie przejazdu uczestnicy dowiedzieli się kilku informacji o użytku ekologicznym "Łąki Nowohuckie", o walorach rzek płynących przez Kraków na przykładzie Drwinki, a następnie o ptakach krajobrazu rolniczego. W czasie przejazdu widzieliśmy polującą pustułkę oraz myszołowa, nad polami radośnie latały skowronki, a po gruncie kroczyły bażanty.
Po dotarciu do Puszczy Niepołomickiej jeszcze w czasie przejazdu miałem możliwość przedstawić uczestnikom wycieczki kilka ogólnych informacji na temat Puszczy i ptaków ją zamieszkujących, a smaczkiem była możliwość zaobserwowania dwóch dudków lecących z boku autokaru...
Pierwszym celem naszej wycieczki był rezerwat przyrody "Gibiel". Ten blisko 30ha fragment lasu grądowego był dobrą okazją do zapoznania się z lasem o charakterze naturalnym. Duża liczba martwego drewna, oraz majestatyczne pnie starych dębów sprzyjały obserwacjom terio- i awifauny. W tym fragmencie Puszczy udało się zaobserwować nisko krążącego myszołowa, a ponadto usłyszeć liczne dzięcioły duże, pełzacze, kowaliki, zięby, sikory, pierwiosnki czy też kosy. Młodzież ucieszyła również obserwacja dwóch wiewiórek, które skakały nad naszymi głowami przez dłuższy czas. Niestety z uwagi na kwietniowy termin nie udało się zaobserwować żadnego z gatunku muchołówek, ale spotkało się to ze zrozumieniem.
Po przejściu fragmentu lasu dotarliśmy do starego gniazda bociana czarnego, które było świetnym miejscem do rozmów na temat rzadkich ptaków w lesie oraz konieczności ich ochrony. Padło także kilka zdań odnośnie sów oraz możliwości i sposobów badania ptaków. Przy tej okazji uczestnicy wycieczki mogli spojrzeć przez lunetę i sprawdzić jakie daje ona możliwości obserwacyjne. Później wędrowaliśmy przez lasy gospodarcze co pozwoliło wskazać podobieństwa i różnice w obu typach lasu oraz wskazać na konieczność występowania obu tych form lasów.
Dalsza część spaceru przebiegała wzdłuż Ośrodka Zachowawczego Żubrów, który wyraźnie intrygował uczestników wycieczki, ale niestety żadnego żubra nie udało się zobaczyć. Podczas przemarszu towarzyszył nam śpiew wspomnianych już ptaków wzbogacony głosami rudzika, strzyżyka czy śpiewaka.
Po dotarciu na Żubrzą Polanę każdy miał możliwość zasadzić symboliczne drzewko pod opieką przedstawicieli Lasów Państwowych, RDOŚ czy Wydziału Leśnego UR.
Spotkanie zakończone zostało piknikiem oraz wręczeniem nagród i upominków.

Wykład terenowy na wycieczce do Puszczy Niepołomickiej Wykład terenowy na wycieczce do Puszczy Niepołomickiej Wykład terenowy na wycieczce do Puszczy Niepołomickiej<





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-04-02|

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zaprasza wszystkich miłośników, przyrodników, osoby zainteresowane ochroną ptaków w Karpatach Zachodnich do uczestnictwa w:




szkoleniu nt. Metod badań i ochrony sów w dniach 18-19 maja 2012 w schronisku na Przehybie oraz obozie ornitologicznym w dniu 19- 27maja 2012 (18-23 maja w schronisku PTTK na Przehybie i w dniach 24-27 maja w Gospodarstwie Turystycznym Popielówka w Wierchomli Wielkiej).

Więcej informacji oraz szczegóły szkolenia można uzyskać pod numerem:

603047064 lub mailowo: mikromek@gmail.com

Uwaga! Ilość miejsc limitowana





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-02-16|

Wynik konkursu plastyczno-artystycznego pod hasłem "Ptaki znane i nieznane Natura 2000".




Na konkurs nadeszło 98 różnorodnych i kolorowych prac artystycznych. Jury konkursu postawiło, iż wybrane zostanie 10 prac zwycięskich oraz przyznane zostanie 8 wyróżnień.
Laureaci konkursu otrzymają lornetki oraz wydawnictwa przyrodnicze oraz pamiątkowe dyplomy. Wyróżnieni wydawnictwa przyrodnicze oraz pamiątkowe dyplomy. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkową publikację wydaną w ramach projektu pn. "Budki dla ptaków". Serdecznie gratulujemy!!!

Laureaci konkursu:

Brygida Chlebek z Zespołu Szkół w Podwilku,
Barbara Kowalczyk i Adrian Łazarz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zubrzycy Górnej,
Julita Bosak i Oliwia Holla ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zubrzycy Górnej,
Hubert Świątkowski z Zespołu Szkolno - Przedszkolny w Lachowicach,
Kacper Janowiak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej,
Natalia Krasnodębska i Kinga Witek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Kardynała Karola Wojtyły w Zawoi Wilcznej,
Daniel Marek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Zenona Klemensiewicza w Skawicy.


Wyróżnieni:

Zuzanna Chmura i Angelika Walter ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zubrzycy Górnej,
Dominik Sala ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zubrzycy Górnej,
Magdalena Wojtyczko ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Zenona Klemensiewicza w Skawicy
Angelika Zador ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej,
Sabina Ruszkiewicz i Karolina Pomrok ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Zenona Klemensiewicza w Skawicy,
Kamil Mołek - SP nr 2 im. ks. Kardynała Karola Wojtyły w Zawoi Wilcznej, 34 - 223 Zawoja Wilczna.

Prace zwycięskie

Adrian Łazarz - SP nr 3 w Zubrzycy Górnej Oliwia Holla ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zubrzycy Górnej Barbara Kowalczyk - SP nr 3 w Zubrzycy Górnej Brygida Chlebek - ZS w Podwilku Daniel Marek - SP nr 1 w Skawicy Hubert Świątkowski - ZSP w Lachowicach Julita Bosak - SP nr 1 w Zubrzycy Górnej Kacper Janowiak SP 1 w Lipnicy Wielkiej Kinga Witek - SP nr 2 w Zawoi Wilcznej Natalia Krasnodębska - SP nr 2 w Zawoi Wilcznej


Prace wyróżnione
Angelika Zador - SP 1 w Lipnicy Wielkiej Dominik Sala - SP 3 w Zubrzycy Górnej Zuzanna Chmura - SP 3 w Zubrzycy Górnej Kamil Mołek - SP nr 2 w Zawoi Wilcznej Karolina Pomrok - SP nr 1 w Skawicy Magdalena Wojtyczko - SP nr 1 w Skawicy Sabina Ruszkiewicz - SP nr 1 w Skawicy





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-01-20|

Wykłady dla dzieci i młodzieży




W czasie dwugodzinnych warsztatów wykonywanych w ramach projektu skupiono się na metodach umożliwiających rozpoznawanie ptaków i ich. Przedstawiono podstawy prowadzenia obserwacji ornitologicznych oraz ich zasady-kodeks obserwowania ptaków. Uczestnicy wykazywali się ogromna aktywnością i zainteresowanie

Szkoła Podstawowa w Mszanie Dolnej

Szkoła Podstawowa w Mszanie Dolnej Szkoła Podstawowa w Mszanie Dolnej Zespół Szkół w Zawoi Wilczej Szkoła Podstawowa w Mszanie Dolnej


Zespół Szkół w Zawoi Wilczej

Zespół Szkół w Zawoi Wilczej Zespół Szkół w Zawoi Wilczej Zespół Szkół w Zawoi Wilczej Zespół Szkół w Zawoi Wilczej Zespół Szkół w Zawoi Wilczej Zespół Szkół w Zawoi Wilczej Zespół Szkół w Zawoi Wilczej Zespół Szkół w Zawoi Wilczej Zespół Szkół w Zawoi Wilczej


Szkoła Podstawowa w Skawicy

Szkoła Podstawowa w Skawicy Szkoła Podstawowa w Skawicy Szkoła Podstawowa w Skawicy Szkoła Podstawowa w Skawicy Szkoła Podstawowa w Skawicy Szkoła Podstawowa w Skawicy





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-01-20|

Konkurs plastyczno-artystyczny




Wyniki konkursu plastyczno artystycznego "Ptaki znane i nieznane-Natura 2000", ukażą się na stronie w dniu 10 lutego 2012.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-01-10|

Szkolenie na temat Natury 2000




9 stycznia 2012 w Siedzibie PTTK - Oddziału "Ziemia Babiogórska" im. Prof. dr W. Goetla odbyło się 6-cio godzinne szkolenie na temat Natury 2000 ze szczególnym uwzględnieniem tematyki ornitologicznej a turystyki. W czasie szkolenia zaprezentowano zagadnienia związane z siecią Natura 200, a także wskazanie odbiorcom wielu różnorodnych możliwości "skorzystania" z obecności terenów chronionych, nawet na terenach prywatnych. Przedstawiono kilka przykładów i rozwiązań wpływających pozytywnie na rozwój regionu. W drugiej części szkolenia skupiono się na ptakach występujących na terenach chronionych, ich obserwacji i identyfikacji szczególnie w rejonie babiogórskim.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2012-01-05|

Szkolenie nt. ochrony głuszca i cietrzewia w Karpatach Zachodnich




3-4 stycznia 2012 odbyło się szkolenie nt. ochrony głuszca i cietrzewia w Karpatach Zachodnich. Uczestniczyło w nim 40 osób, przedstawiciele Lasów Państwowych, Parków Narodowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, partnera wiodącego projektu, ornitolodzy i wolontariusze uczestniczący w projekcie. Szczególnie ciekawa była prezentacja dotycząca metody HSI, służącą do oceny, jakości biotopu wraz z podsumowaniem wyników badań prowadzonych tą metodą w Karpatach Zachodnich (w ramach projektu realizowanego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków pn. "Krajowy Program Ochrony Głuszca" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko), w których uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych Nadleśnictw i Parków Narodowych. Została również przedstawiona sytuacja głuszca i cietrzewia na Słowacji. W drugim dniu odbyło się szkolenie terenowe na (Kudłoń i jego okolice) mające na celu pokazanie metod wyszukiwania i inwentaryzacji głuszca oraz pokazanie właściwych siedlisk i biotopów, w którym występuje.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-12-16|

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna z Mszany Dolnej do Kasinki Małej




15 grudnia 2011 roku wycieczki przyrodniczo-ornitologicznej z Mszany Dolnej do Kasinki Małej (Dolina Raby Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk), Węglówki - Kościół w Węglówce( PLH 120046), Kasina Wielka (Specjalny OOS. Ostoje nietoperzy Beskidu Wyspowego (PLH 120052), Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Łąki koło Kasiny Wielkiej (PLH 120082) i Dobczyc, Brzezowej, Stróży, Pcimia (Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Raba z Mszanką( PLH 120093), dla 23 uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Rabce Zdroju wraz z opiekunem.

Trasa zorganizowanej w dniu 15 grudnia 2011 roku wycieczki przyrodniczo-ornitologicznej prowadziła przez obszar Beskidu Wyspowego i Beskidu Myślenickiego. W wycieczce udział wzięli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce Zdroju (profil biologiczno-chemiczny) wraz z nauczycielem biologii mgr Jackiem Sobczykiem.

Obszar Beskidu Wyspowego to fragment polskiej części Karpat stosunkowo bogaty w obszary Natura 2000. Charakteryzuje się dużym zalesieniem terenu, ciekawą rzeźbą (duże kompleksy leśne na odizolowanych od siebie wzniesieniach przekraczających często 1000m n.p.m., szerokie doliny rzeczne). Ciekawymi obiektami są jaskinie stanowiące niekiedy ważne miejsca zimowania nietoperzy. Oprócz tego na tym terenie są zlokalizowanie obiekty architektoniczne (głównie sakralne) stanowiące letnie schronienia nietoperzy. Jednym z nich jest kościół w Węglówce. Beskid Myślenicki (zwany inaczej Makowskim lub Średnim), charakteryzuje się mniejszymi kulminacjami szczytów i grzbietów górskich. Najwyżej sięga pasmo Lubomira i Łysiny (904m n.p.m.) leżące po wschodniej stronie doliny Raby. Na północnym krańcu Beskidu Makowskiego zlokalizowany jest sztuczny zbiornik retencyjny - Zalew Dobczycki, stanowiący ważne miejsce zimowania ptaków wodnych. Uczestnicy wycieczki spotkali się z prowadzącym w Mszanie Dolnej. Po zaopatrzeniu uczniów w lornetki i przewodniki do rozpoznawania ptaków przejechano do miejscowości Kasinka Mała na miejsce pierwszego przystanku obserwacyjnego. Było ono zlokalizowane na moście na rzece Rabie. Tam przedstawiono uczestnikom wstępne informacje o projekcie "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich", plan wycieczki oraz zasady bezpieczeństwa potrzebne w trakcie jej trwania. W tym punkcie omówiono również metody prowadzenia obserwacji ornitologicznych, rozpoznawania ptaków w terenie oraz dokonano pierwszych obserwacji ptaków zimujących na rzece Rabie. Następnie przejechano busem doliną Kasinki do miejscowości Węglówka, gdzie zaprezentowano Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk "Kościół w Węglówce" - miejsce występowania kolonii rozrodczych nocka dużego i podkowca małego. Dalsze trasa prowadziła do Kasiny Wielkiej, gdzie na miejscu widokowym na zboczu Wierzbanowskiej Góry zaprezentowano Obszar Natura 2000 "Ostoje nietoperzy Beskidu Wyspowego" oraz "Łąki koło Kasiny Wielkiej". Prowadzono również obserwacje ptaków drapieżnych za pomocą lunety. Potem trasa prowadziła doliną Krzyworzeki do Dobczyc. Z trzech miejsc obserwacji: góry zamkowej, wieży widokowej w Brzezowej oraz brzego zbiornika w Brzezowej prowadzono obserwacje ptaków zimujących na Zbiorniku Dobczyckim. Obserwacje prowadzono za pomocą lornetek oraz lunety. Przy oznaczaniu gatunków posiłkowano się atlasami. Z Brzezowej, przez Kornatkę, Osieczany, Myślenice przejechano do miejscowości Stróża. Tam zaprezentowano Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk "Raba z Mszanką". W kilku miejscach przystankowych prowadzono obserwacje ptaków zimujących na rzece. Na granicy Stróży i Pcimia zorganizowano posiłek (smażone kiełbasy) przy odnisku zapalonym nad Rabą. Dla uczniów zorganizowano konkurs wiedzy zdobytej w trakcie wycieczki. Uczestnicy otrzymali naklejki z wybranymi gatunkami ptaków oraz książki i ulotki o tematyce ornitologicznej.

Następnie trasa prowadziła dalej doliną Raby do Mszany Dolnej i Rabki, gdzie zakończono wycieczkę.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-12-12|

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna dla członków i sympatyków Koła Fotograficznego "PLUSZCZ".




11 grudnia 2011 roku wycieczki przyrodniczo-ornitologicznej dla 15 członków i sympatyków Koła Fotograficznego "PLUSZCZ" z Mszany Dolnej do obszaru Raby z Mszanką (Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk (PLH 120093) Zbiornik Dobczycki.

Uczestnicy wycieczki spotkali się na parkingu w Mszanie Dolnej skąd wynajętym busem ruszyliśmy w trasę. Na początku drogi przedstawiono cele realizacji projektu "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich" oraz źródło finansowania. Kierowaliśmy się doliną Raby w stronę Myślenic.

Jadąc doliną Raby zatrzymaliśmy się w dwóch miejscach. Udało się zaobserwować żerującą czaplę siwą i stadko krzyżówek. Ruszyliśmy w dalszą drogę. Teraz celem był już Zbiornik Dobczycki, który powstał w latach 80-tych XX w. To sztuczne jezioro jest chętnie wykorzystywane przez ptaki zarówno, jako miejsce lęgowe jak i pełni rolę zimowiska. Wiele ptaków zatrzymuje się tutaj również podczas wędrówek jesiennych i wiosennych. Dzięki uprzejmości Dyrektora RZGW - Janusza Szafrańskiego mogliśmy wejść na koronę zapory. Jej długość wynosi 617 m, a wysokość sięga ponad 30 m. Rozpościera się stąd piękny widok na zbiornik oraz na ciągnącą się poniżej dolinę Raby. Jest to znakomite miejsce do obserwacji ptaków. Jednak w tym dniu nie było zbyt dużej różnorodności gatunkowej. Uczestnicy wycieczki mogli obserwować przez lornetki i ustawione lunety duże stada krzyżówek, ale były również czernice, cyraneczki, nurogęsi i kormorany. Bardzo ciekawą i rzadką obserwacją był młodociany nur rdzawoszyi, który żerował nieopodal zapory.

Dużym przeżyciem szczególnie dla młodszej części grupy było poznanie tajników zapory od wewnątrz. Dzięki uprzejmości udało nam się zwiedzić różne zakamarki tej ogromnej budowli hydrotechnicznej i dowiedzieć się wielu ciekawostek na jaj temat. Niestety wreszcie przyszedł czas, żeby wsiąść do busu i udać się w dalszą drogę, którą miała prowadzić dookoła całego zbiornika.

Kolejnym przystankiem na naszej trasie była miejscowość Brzezowa, gdzie znajduje się ścieżka przyrodnicza oraz wieża widokowa wybudowana w pobliżu zbiornika. Idąc polną droga wiodącą przy niewielkich zadrzewieniach obserwowaliśmy: grubodzioby, gile, sójkę i dzięcioła dużego. Po niedługim czasie dotarliśmy do wieży. Wszyscy weszli na górę i oglądaliśmy przez lornetki okolicę. Na wodzie widać było pływające kaczki i mewy, ale prawdziwym rarytasem okazał się przelatujący w niedużej odległości od nas dorosły bielik. Ten ogromny ptak wywołał na wszystkich duże wrażenie. Po jakimś czasie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy wieży widokowej i wracaliśmy do busu.

Przejeżdżamy kilka kilometrów i robimy kolejny postój tym razem w Drogini, gdzie znajduje się bardzo dobre miejsce do obserwacji ptaków. Można tam zejść blisko na brzeg jeziora. Ponieważ stan wody w zbiorniku był bardzo niski z powodu długo trwających susz, można było wejść również na otwierającą się dość daleko i podeschniętą plażę. Ustawiliśmy lunety i wszyscy napatrzyli się do woli na pływające cyraneczki, nurogęsi, krzyżówki, czernice, mewy, a także na siedzące na wystających z wody gałęziach i suszące pióra kormorany. Mieliśmy też dwie bardzo ciekawe obserwacje: 2 uhle oraz samicę szlachara.

Ostatnim punktem wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek, które zorganizowaliśmy przy stawach w Osieczanach. Atrakcją w tym miejscu okazały się siedzące na wodzie dwa łabędzie nieme, które prawie towarzyszyły nam przy ognisku i pozowały do zdjęć. Mile spędziliśmy czas na pałaszowaniu i dyskusjach o przyrodzie i fotografii. Każdy otrzymał wydawnictwa o tematyce przyrodniczej, a dzieci biorące udział w wycieczce dowiedziały się kilka szczegółów o konkursie organizowanym w ramach projektu "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich". Wszystko, co dobre szybko się kończy i niestety nadszedł czas na powrót do Mszany Dolnej.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-12-05|

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna z Zawoi Wilczej na Orawę




3 grudnia 2011 roku wycieczki przyrodniczo-ornitologicznej Zawoi Wilczej na Orawę -Torfowiska Orawsko-Nowotarskie Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk (PLH 120016) i Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków (PLB 120007) dla 23 osób z Zespołu Szkół w Zawoi Wilczej oraz miłośników ptaków.

Trasa zorganizowanej w dniu 3 grudnia 2011 roku wycieczki przyrodniczo-ornitologicznej prowadziła na Torfowisko Baligówka. Początkowo trasa wycieczki obejmować miała także dolinę Czarnej Orawy, jednak z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne i niską temperaturę wycieczkę ograniczono do jedynie jednego obszaru naturowego. W wycieczce udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół w Zawoi Wilcznej wraz z opiekunami.

Torfowiska Orawsko-Nowotarskie - zwane inaczej puściznami - to rozległe obszary torfowisk wysokich. Powstały one na płaskich, bezodpływowych terenach o nieprzepuszczalnym gruncie. Należą one do unikalnych w skali europejskiej i zostały włączone do europejskiego systemu obszarów chronionych - Natura 2000. Na ich terenie, występuje wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Ponadto pełnią rolę naturalnych zbiorników retencyjnych - chronią przed powodziami oraz suszą. Równocześnie są terenami eksploatowanymi - pozyskuje się na nich torf. Torfowisko Baligówka jest jednym z ciekawszych miejsc na terenie torfowisk orawskich. Leży pomiędzy miejscowościami Czarny Dunajec i Piekielnik.

Uczestników wycieczki po powitaniu przed budynkiem szkoły i zapoznaniu z zamierzeniami projektu projektu "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich" oraz źródłem finansowania przedsięwzięcia przewieziono za Piekielnik. Po torfowisku wysokim prowadziła ich ścieżka przyrodnicza Baligówka. Na ścieżce znajduje się 13 tablic edukacyjnych, przy których zatrzymywano się podczas wycieczki. Opisywały one dokładnie miejsca, w których się znajdowały. Przejście przez torfowiska ułatwiały dylinki. Na początku ścieżki uczestnicy mogli zapoznać się ze sprzętem optycznym, na dwie osoby przypadała jedna lornetka, a dodatkowa atrakcje stanowiła luneta ornitologiczna. Na terenie otwartym, w odległości stukilkudziesięciu metrów można było obserwować czatującego myszołowa. Kolejne miejsca przystankowe pozwoliły zapoznać uczestników wycieczki z niektórymi gatunkami rosnącymi na tych terenach mszaki z ogromna przewagą torfowców, wrzosy, bagno zwyczajne, borówkę brusznicę, żurawinę błotną czy niskie sosny. Często zauważalne były też pięknie srebrzyście ubarwione porosty. Podczas wycieczki omówiono trudne warunki życia, jakie stwarza taki teren. W miejscach pozyskiwania torfu można było dokładnie zapoznać się z jego strukturą. Miejsca otwarte sprzyjają występowaniu bardzo rzadkiego kuraka - cietrzewia. Właśnie te tereny obrał sobie za miejsca tokowisk, które można oglądać wiosną. O tym ptaku wiele informacji przekazał zaproszony do udziału w wycieczce ornitolog. Zwrócił także uczestnikom uwagę na docierające z pobliskich zakrzewień odgłosy ptaków - sikor ubogiej i czubatej. Dało się także zaobserwować sójkę. Przy okazji mijania wielu roślin, na których pozostały jeszcze nasiona wspomniano o ziarnojadach i ich charakterystycznych dziobach. Omówiono także i inne dzioby, których wygląd pozwala obserwatorowi określić rodzaj pożywienia. Podczas wycieczki zadbano, aby uczestnicy mieli możliwość obejrzeć omawiane gatunki wertując karty książek.

Podczas kolejnych postojów omawiane zostały różne gatunki ptaków charakterystycznych dla tego obszaru m.in. derkacz, bocian czarny, jarząbek, żuraw, zimorodek, dzięcioł czarnym włochatka, świergotek polny czy gąsiorek.

Wycieczkę zakończył przystanek przy bacówce Baligówka. - jednej z 40 na Szlaku Oscypkowym.

Wszystkich uczestników zaproszono na ciepły posiłek do restauracji Pasieka w Jabłonce. Po posiłku zorganizowano mini konkurs wiedzy ornitologicznej. Wytypowano sześć osób, które otrzymały nagrody książkowe - o tematyce ornitologicznej (atlasy i przewodniki do oznaczania ptaków) natomiast dla pozostałych uczestników przygotowano drewniane ptaszki, wykonane w pracowni zabawkarskiej w Stryszawie. W każdej z przekazanych w ramach nagrody publikacji została zamieszczona wklejka .

Wycieczkę zakończono przy budynku szkoły w Zawoi Wilcznej, gdzie każdy z uczestników otrzymał opracowanie dotyczące ornitofauny tego obszaru. Uczestników wycieczki zachęcono także do wzięcia udziału w konkursie plastycznym Ptaki znane i nieznane - Natura 2000.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-12-01|

Wycieczka z Mszany Dolnej do Gorczańskiego Parku Narodowego




30 listopada 2011 została zorganizowana wycieczka z Mszany Dolnej do Gorczańskiego Parku Narodowego (Obszar Natura 2000: "Gorce" PLB 120001, "Ostoja Gorczańska" PLH, 120018) w której uczestniczyło 36 osób ze Szkoły Podstawowej nr. 2 w Mszanie Dolnej.

Wycieczka rozpoczęła się od przywitania uczestników, którzy przyjechali autobusem na parking przy Dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej. W tym miejscu przedstawiono cele realizacji projektu "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich" oraz źródłem finansowania.

Ze wzglądu na niskie temperatury i duże prawdopodobieństwo wystąpienia oblodzenia szlaków zdecydowano, że dla dzieci z czwartej klasy podstawówki wyjście wyżej w góry może być zbyt dużym wyzwaniem. Dlatego na przeprowadzenie zajęć wybrano położoną nieco niżej enklawę Gorczańskiego Parku Narodowego znajdującą się w Porębie Wielkiej, w obrębie, której znajduje się ciekawa ścieżka dydaktyczna "Park Podworski Wodzickich i Góra Chabówka". Robiąc wcześniej rekonesans stwierdzono, że w tym okresie na niżej położonych terenach będzie można pokazać więcej gatunków ptaków, a te rzadkie typowo leśne gatunki charakterystyczne dla zwartych gorczańskich drzewostanów zostaną omówione podczas trwania wycieczki.

Przed rozpoczęciem wycieczki grupa dzieci została podzielona na 3 zespoły 10-osobowe. Każdy zespół wybrał swojego przewodniczącego, który podawał odpowiedzi na pytania w imieniu całej grupy oczywiście po krótkiej naradzie z zespołem. Każda grupa otrzymała 2 lornetki, czyste kartki, ołówek i podkładkę. Wychowawca klasy zapisywał w przygotowanym formularzu odpowiedzi oraz przydzielał punkty każdemu zespołowi. Punktacja została ustalona w ten sposób, że zespół, którego odpowiedź była najlepsza (np. najwięcej wypisanych gatunków albo podana wartość była najbliższa prawdy) otrzymywał 3 punkty, drugi zespół 2 punkty, a ostatni 1. W trakcie wycieczki zespoły odpowiadały na kilkanaście pytań, związanych głównie z Gorczańskim Parkiem Narodowym i przyrodą chronioną na jego terenie.

Podczas pierwszej części trasy prowadzącej przez zabytkowy Park Podworski dzieci dowiedziały się, co nieco szczegółów z bogatej historii tego miejsca, zobaczyły pozostałości jednym z najbardziej okazałych wiązów, które rosły w naszym kraju tzw. wiązie Łokietka. Pośród krzewów i drzew udało się zaobserwować kilka pospolitych gatunków m.in. bogatkę, modraszkę, dzwońca i kowalika. Dziuplę tego ostatniego uczestnicy wycieczki oglądali przez lunetę. Widać było jeszcze ślady gliny na brzegach otworu wlotowego. Przy tej okazji omówiono inne gatunki, które zakładają gniazda w dziuplach m.in. kilka gatunków dzięciołów. Jednym z przystanków były również niewielkie stawy znajdujące się na terenie parku. Przedstawiono tutaj gatunki ptaków mniej lub bardziej związane z wodą, które w sezonie lęgowym korzystają z tych zbiorników tj. nurogęś, krzyżówka, a czasem nawet czapla siwa i bocian czarny. W tym miejscu przedstawiono przy pomocy odpowiednich plansz niektóre szczegóły dotyczące lęgów tj. liczba i kolorystyka znoszonych jaj, pasożytnictwo lęgowe oraz podział ptaków ze względu na stopień rozwoju wylęgających się piskląt, czyli o zagniazdownikach i gniazdownikach. Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się puszczyk siedzący w dziupli, którego wszyscy uczestnicy wycieczki oglądali przez lunetę, a przy okazji dowiedzieli się kilka ciekawych wiadomości o gatunkach sów występujących w Gorcach.

Kolejnym punktem było omówienie budowy i sposobów umieszczania gniazd przez ptaki. Różnorodność typów i sposobów wykonania ptasich domków pokazano na przykładach naturalnych, starych gniazd kilku gatunków tj. kos, śpiewak, kwiczoł, pliszka siwa, kopciuszek, strzyżyk, raniuszek, makolągwa, szczygieł, cierniówka. Dzięki temu dzieci mogły z bliska przyglądnąć się na kunsztowny sposób ich wykonania i rodzaj materiału wykorzystywanego do ich budowy.

Druga część trasy prowadziła na górę Chabówka i Potaczkowa. W trakcie jednego z postojów znajdującego się w pobliżu potoku, gdzie w ciągu roku często można obserwować salamandry, omówiono płazy i gady występujące na terenie GPN. Podczas odpoczynku na szczycie Potaczkowej, z której rozpościera się piękny widok na Gorce i Beskid Wyspowy, warto było podać jeszcze trochę informacji na temat Gorczańskiego Parku Narodowego i ostoi Natura 2000. Omówiono również kolejny temat związany z ptakami - śpiew. Przy pomocy głośnika z odtwarzaczem mp3 zaprezentowano różnorodność ptasich głosów.

Wracając przechodziliśmy przez fragment drzewostanu, w którym nad ścieżką znajdują się dwa gniazda myszołowa. Udało się tam również zobaczyć m.in. dzięcioła dużego, kosa i kwiczoła. Idąc śródpolną drogą znaleźliśmy tegoroczne gniazdo gąsiorka, które było umieszczone wewnątrz krzewu dzikiej róży.

Ostatnim punktem wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek, w trakcie, którego przedstawiono rolę, rodzaje i budowę ptasich piór. Gdy wszyscy najedli się do syta przyszedł czas na rozstrzygnięcie rywalizacji. Komisja złożona z nauczycieli podsumowała punkty zdobyte przez poszczególne zespoły podczas całej wycieczki. Oczywiście wszyscy otrzymali nagrody nieco zróżnicowane w zależności od zajętego miejsca, ale ostatecznie na pewno nie było przegranych. Nagrodami były książki i inne wydawnictwa przyrodnicze. Dodatkowo wszyscy otrzymali słodycze, ostatni numer Salamandry - kwartalnika wydawanego przez GPN oraz naklejki z projektu "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich". Dzieci biorące udział w wycieczce dowiedziały się również kilka szczegółów o konkursie organizowanym w ramach tego projektu. Potem zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i skierowaliśmy się do autobusu oczeku­jącego przy Dyrekcji GPN.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-12-01|

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zaprasza wszystkich miłośników, przyrodników, osoby zainteresowane ochroną ptaków w Karpatach Zachodnich do uczestnictwa w szkoleniach:




- nt ochrony głuszca i cietrzewia w Karpatach Zachodnich w dniach 3-4 stycznia 2012 w siedzibie Gorczańskiego Parku Narodowego oraz rozpoznawania gatunków i ich ochrona i znaczenie w kontekście Sieci Obszarów Natura 2000 w dniu 9 stycznia 2012 w siedzibie Oddziału Babiogórskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Suchej Beskidzkiej -

Więcej informacji oraz szczegóły szkolenia można uzyskać pod numerem:

603047064 lub mailowo:

mikromek@gmail.com

Uwaga! Ilość miejsc limitowana





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-11-30|

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna z Zubrzycy Górnej




29 listopada 2011 została zorganizowana wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna z Zubrzycy Górnej na dwa obszary włączone do sieci Natura 2000 - Czarna Orawa - Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk "Czarna Orawa" (PLH 120002) i Torfowiska Orawsko-Nowotarskie - Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk (PLH 120016) i Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków (PLB 120007) dla 26 osób ze Szkoły Podstawowej z Zubrzycy Górnej i miłośników ptaków.

Wyprawa rozpoczęła się w Zubrzycy Górnej w tzw. Zimnej Dziurze, gdzie pod szkoła podstawową zgromadziła się grupa uczestników. Po powitaniu i zaprezentowaniu idei projektu pn. "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich" oraz źródła finansowania przedsięwzięcia przedstawiono planowana trasę wycieczki. Obejmowała ona najpierw tereny w ujściowym odcinku rzeki Czarna Orawa potem torfowiska pod Czarnym Dunajcem. Na terenach nadrzecznych uczestnicy wycieczki zapoznali się z obsługa sprzętu optycznego - otrzymali do obserwacji ptaków lornetki i przeszli krótki kurs ich obsługi, zostały także omówione stosowane na lornetkach oznakowania odnoszące się do wielokrotności przybliżania obrazu. W dolinie Czarnej Orawy opowiadano o gatunkach ptaków związanych z wodą oraz o konieczności zachowania tych siedlisk jako miejsc odpoczynku dla ptaków przelatujących, a odpoczywających na obrzeżach Jeziora Orawskiego. Udało się tu zaobserwować parę łabędzia niemego oraz kaczek krzyżówek. Omówiono także biologię zimorodka. Kolejnym etapem wycieczki były torfowiska. Za miejscowością Podwilk znajduje się ścieżka przyrodnicza prowadząca przez torfowisko Baligówka. Miejsce to jest jednym z niewielu w Europie, które prezentuje unikalna przyrodę torfowisk wysokich, których w Kotlinie Orawsko-Nowotarskich jest więcej i stanowią tu nie lada perełkę. Trasa ścieżki prowadziła uczestników zajęć przez zamarznięte o tej porze roku tereny. Na kolejnych przystankach udało się jeszcze zobaczyć stanowiące o niemal północnym krajobrazie tego obszaru rośliny: mszaki z ogromna przewagą torfowców, wrzosy, bagno zwyczajne, borówkę brusznicę, żurawinę błotną czy niskie sosny. Często zauważalne były też pięknie srebrzyście ubarwione porosty. Podczas wycieczki omówiono trudne warunki życia, jakie stwarza taki teren. Zaproszony do udziału w wycieczce ornitolog zaprezentował możliwości obserwacji ptaków na terenie otwartym przy użycia lunety. Trasa wycieczki prowadziła obok miejsc wydobywanie torfu. W miejscach tych szczególnie wyraźnie widać strukturę tego typu podłoża. Pokrótce omówiono różnicę pomiędzy glebą torfową a glebą o strukturze szkieletowej. Torfowiska, jako miejsca otwarte są szczególnie lubiane przez kuraki - cietrzewie. To właśnie tu można u schyłku wiosny obserwować ich toki. Omawiając biologię cietrzewia wspomniano także o jarząbku, derkaczu i świergotku polnym. Uczestnicy tej edycji wycieczki mieli rzadko spotykana okazję zobaczyć jednego z najrzadszych ptaków - cietrzewia. Dwa samce - koguty przeleciały w odległości około dwustu metrów od uczestników wycieczki! Zatrzymując się w wielu punktach obserwowano bacznie horyzont poszukując ptaków. Kilkakrotnie powtarzano wiadomości, aby uczestnikom wycieczki łatwo było je zapamiętać. Udało się zaobserwować reprezentantów takich gatunków jak: myszołów, dzięcioł duży, sikory sosnówka i czubatka, sójka i gil.

Pod koniec wędrówki zorganizowano mini konkurs ornitologiczny, podczas którego uczestnicy mogli wykazać się zdobyta wiedzą. Wszystkich zaproszono na ciepły poczęstunek do restauracji w Jabłonce. Po posiłku rozdano nagrody książkowe. Otrzymało je sześć osób najaktywniej uczestniczących w zajęciach. Każda z książek została opatrzona stosowną wklejką.

Zajęcia zakończyło wręczenie pozostałym uczestnikom pamiątkowych drewnianych ptaszków wykonanych w pracowni zabawkarskiej w Stryszawie oraz opracowań specjalnie dedykowanych temu terenowi, a zawierających krótka charakterystykę możliwych tu do zaobserwowania ptaków. Uczestników wycieczki zachęcono również do udziału w konkursie plastycznym pn. Ptaki znane i nieznane - Natura 2000.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-11-28|

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna z Lachowic na Babią Górę




26 listopada 2011 roku zorganizowano wycieczkę przyrodniczo-ornitologiczną z Lachowic na Babią Górę -Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków (PLB 120011) i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk (PLH 120001) dla 24 dzieci i ich opiekunów ze Szkoły Podstawowej w Lachowicach.

Wycieczka rozpoczęła się od spotkania przed budynkiem szkoły w Lachowicach. Uczestnicy zostali tam powitani i zapoznani z planem wycieczki. Wszystkich poinformowano także o założeniach projektu "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich" oraz źródłem finansowania przedsięwzięcia. Po przyjeździe do Zawoi uczestnicy zwiedzili Wystawę Stałą Babiogórskiego Parku Narodowego. W okresie, gdy organizowana była wycieczka w terenie nie sposób znaleźć rośliny, które budują bogaty świat flory Babiej Góry. Ekspozycja pozwoliła na zapoznanie się wieloma z nich, zwłaszcza, że ich wierne kopie zdobią gabloty. Pomimo niskiej temperatury na zewnątrz uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z pięknem całego masywu podziwiając wiele barwnych fotografii. Była to doskonała okazja do przedstawienia Babiej Góry, jako miejsca, gdzie w specjalny sposób chroni się nie tylko poszczególne gatunki, ale i całe siedliska. Babiogórski Park Narodowy jest niejako potrójnie zaznaczony rolą ochroniarską - I jako park narodowy, II, jako rezerwat biosfery, III jako obszar Natura 2000.

Po wyjściu z budynku Dyrekcji BgPN, gdzie mieści się Wystawa Stała, uczestnicy wycieczki udali się na teren Parku. Przy wejściu na teren Parku znajdują się Punkty Informacji Turystycznej, gdzie w pełni sezonu tj. od maja do końca października pobiera się opłaty za wstęp na teren Parku. Dla uczestników wycieczki był to punkt, w którym zaznajomili się z lornetką i jej obsługą. Jeszcze na terenie częściowo otwartym, pod ścianą lasu przeszli kurs dostosowywania ostrości i obserwacji wybranego elementu w krajobrazie. Później szlakiem turystycznym i ścieżkami edukacyjnymi dotarli niemal pod samą Knieję Czatożańską - jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Babiej Góry. Dojście do tego terenu prowadziło przez las bukowy. Zaproszony do udziału w ekspedycji ornitolog w tym miejscu zwrócił uwagę na rolę, jaką pełnia w lesie różnowiekowy drzewostan i struktura lasu wraz z martwym drzewem zalegającym w dnie lasu. Stare drzewa w tym miejscu służą za schronienie nie tylko wielu gatunkom ptaków, ale i ssaków. Omówione zostały tu takie gatunki jak puchacz, puszczyk uralski, włochatka, dzięcioł czarny, dzięcioł białogrzbiety i trójpalczasty czy sóweczka.

Przechodząc przez piękne lasy Parku wspomniano także o bytujących tu kurakach - głuszcu i jarząbku. Po krótce scharakteryzowano oba te gatunki. Przekraczając potok ornitolog zapytał uczestników wycieczki o gatunki związane z górnymi odcinkami potoków górskich. Opowiedział o biologii pluszcza i zimorodka. W ramach zajęć z lornetkami dzieci miały obserwować nie tylko ptaki, ale i miejsca ich schronienia. Dzięki obecności na tym terenie wielu starych drzew dziuplastych, często obserwowanym obiektem były dziuple.

Bardzo zróżnicowany wiekowo drzewostan pozwolił także na wybranie Króla Drzew, drzewa o największym obwodzie. Przy okazji pomiaru - pomiar wykonano poprzez objęcie drzewa połączonymi ramionami dzieci - wprowadzono termin pierśnica, jako wysokość, na której leśnicy zwykli mierzyć obwód drzewa.

Podczas całej wędrówki po szlakach i ścieżkach Parku zwracano uwagę, że lornetka przy poruszaniu się po terenach szczególnie cennych przyrodniczo pełni bardzo istotną rolę - pozwala zobaczyć z bliska to, do czego nie wolno podejść. Na terenie parków narodowych panuje, bowiem zasada poruszania się jedynie powyznaczanych szlakach i ścieżkach. Na zakończenie wycieczki zorganizowano konkurs wiedzy ornitologicznej.

Uczestnicy odpowiadali na zadane pytania dotyczące omawianych podczas wycieczki gatunków ptaków oraz aspektów ochrony przyrody. Dla sześciu osób, które wykazały się największą wiedzą przygotowano nagrody książkowe o tematyce ornitologicznej (atlasy i przewodniki do oznaczania ptaków) natomiast dla pozostałych uczestników przygotowano gliniane ptaszki, wykonane w orawskiej pracowni ceramiki. W każdej z przekazanych w ramach nagrody publikacji została zamieszczona wklejka.

Wycieczka zakończyła się ciepłym posiłkiem w restauracji Czarda w Zawoi oraz powrotem do Lachowic. Ostatnim punktem wycieczki było zachęcenie do udziału w konkursie plastycznym pn. Ptaki znane i nieznane - Natura 2000 oraz rozdanie materiałów opracowanych specjalnie dla obszaru Babia Góra, a prezentujących wybrane gatunki ptaków.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-11-24|

Wycieczka przyrodniczo ornitologiczna z Lipnicy Wielkiej na Orawę-Czarną




23 listopada 2011 roku zorganizowano wycieczkę przyrodniczo ornitologiczną z Lipnicy Wielkiej na Orawę - Czarna Orawa Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk "Czarna Orawa" (PLH 120002) dla 14 osób z Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej.

Przygotowana trasa wycieczki prowadziła przez szeroka i wywłaszczoną dolinę Czarnej Orawy we wsi Lipnica Wielka. Wśród uczestników wycieczki znaleźli się przede wszystkim uczniowie pobliskiego zespołu szkół. Głównie przez grupę penetrowany był odcinek ujściowy rzeki do Jeziora Orawskiego, gdzie spodziewano się zobaczyć, pomimo późnej pory roku jeszcze kilka ciekawych gatunków ptaków. Wycieczka rozpoczęła się pod szkołą, gdzie powitano uczestników i zapoznano z zadaniami i celami projektu "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich" oraz źródłem finansowania przedsięwzięcia. Po przejściu na tereny otwarte wręczono uczestnikom lornetki (po jednej na dwie osoby) i przeprowadzono krótki kurs obsługi sprzętu optycznego. Pomimo, iż wielu z nich posiadało w domu lornetki, nie znali oni nazw poszczególnych części, ani stosowanych oznakowań powiększeń. Ponieważ wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna rozpoczynała się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań, zajęcia zaczęły się od przypomnienia gatunków ptaków, które często towarzyszą ludzkim osadom. Uczestnicy wymieniali znane gatunki ptaków i przy pomocy rozdanych przewodników do oznaczania ptaków znajdowali ich prawidłowe nazwy. Ornitolog zwrócił także uwagę na gniazda i ich budowę. Naturalna pomocą dydaktyczną stało się gniazdo bociana białego na trasie wycieczki. Kolejny przystanek na trasie wycieczki wyznaczył srokosz, siedzący na gałęzi krzewu na miedzy. Nieco później udało się zaobserwować myszołowa, który początkowo spokojnie siedział na wierzchołku drzewa, po czym wzniósł się w powietrze. Przy okazji obserwacji sójki podkreślono rolę śpiewu ptaków, zarówno, jako sposobu komunikacji wśród nich, jak i swego rodzaju identyfikatora gatunku dla ornitologa. Obszar Czarnej Orawy to teren uznany za obszar ochrony siedlisk, jednak i tu wskazać można na gatunki rzadkie z punktu widzenia naturowych przepisów unijnych.

Przechodząc ścieżkami między rozległymi połaciami łąk w dolinie Czarnej Orawy omówione zostały takie gatunki jak derkacz czy przepiórka. Szczególną uwagę zwrócono na zachowanie tego pierwszego. Wydawany przez niego dźwięk, jako charakterystyczny, po kilku próbach, umiał naśladować każdy uczestnik zajęć. Dalsza trasa wycieczki prowadziła przez niewielkie torfowisko, gdzie zwrócono uwagę na rolę mszaków w budowie tych układów. Wspomniano także, że Czarna Orawa jest miejscem bytowania m.in. dwóch gatunków mionogów, brzany oraz głowacza białopłetwego. Jednak ochrona tego terenu jest bardzo ważna, bowiem to właśnie tu zatrzymuje się na odpoczynek wiele ptaków migrujących. Szczególnie istotne jest utrzymanie właściwej czystości wód, a także struktury i szerokości koryta rzecznego, drożności oraz właściwego składu florystycznego na brzegach rzeki.

Kolejnym etapem było przejście nad samą Czarną Orawę. Nad rzeką udało zobaczyć się parę łabędzia niemego oraz gniazda jednej z jaskółek brzegówki wydrążone w urwistej ścianie tuz nad nurtem rzeki. Uczestnicy obserwowali także przez lornetki parę kaczek krzyżówek, która zerwała się do lotu z zarośli nadrzecznych.

Podczas wycieczki zadbano, aby uczestnicy mieli możliwość obejrzeć omawiane gatunki wertując karty książek. Pomocą służyły także przygotowane i wydrukowane dla każdej z osób opisy gatunków ptaków bytujących na tym terenie oraz wybranych gatunków rzadkich, wymienionych w Załączniku do Dyrektywy Ptasiej.

Podczas wycieczki uznane przez ornitologa najistotniejsze informacje powtarzane były kilkakrotnie, tak, aby uczestnicy mieli możliwość ich zapamiętania. Pod koniec wędrówki zorganizowano mini-konkurs ornitologiczny.

Uczestnicy wycieczki zostali zaproszenia na ciepły poczęstunek do pobliskiej restauracji "Pasieka" w Jabłonce. Podczas przejazdu do Jabłonki zwrócono uczestnikom uwagę na konieczność objęcia ochroną nie tylko ptaków, ale i siedlisk, w których żyją oraz na bardzo roztropne i przemyślane sposoby gospodarowania na terenach ochronnych. Ostatnim punktem wycieczki było wręczenie nagród za udział w konkursie. Sześciu uczestników wycieczki, którzy wykazali się swymi wiadomościami nagrodzono książkami ornitologicznymi. Były wśród nich przewodniki do oznaczania ptaków, atlas oraz ptasi kalendarz na rok 2012. Pozostali uczestnicy zostali obdarowani drewnianymi ptaszkami, które powstały w pracowni zabawkarskiej w Stryszawie. Przypomniano także o konkursie i zachęcono do udziału w nim.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-11-21|

Wycieczka przyrodniczo ornitologiczną ze Skawicy na Policę




19 listopada 2011 roku została zorganizowana wycieczka przyrodniczo ornitologiczną ze Skawicy na Policę -Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk "Na Policy" (PLH 120012) i Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków "Pasmo Policy" (PLB 120006) dla 25 osób (w tym 21 członków szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody z ZS w Skawicy).

W dniu 19 listopada 2011 roku została zorganizowana wycieczka dla 25 osób (w tym 21 dzieci, głownie członków szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody z ZS w Skawicy) na Policę. Wzniesienie to (1369 m n.p.m.) leży w paśmie Policy ciągnącym nad wsiami Zawoją i Skawicą w bezpośrednim sąsiedztwie leżącego na południe pasma Babiej Góry. Pasmo Policy stanowi fragment Beskidu Żywieckiego. W masywie Policy z uwagi na wysokie walory przyrodnicze zostały utworzone dwa obszar wchodzące w skład sieci Natura 2000 - Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk "Na Policy" (PLH 120012) i Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków "Pasmo Policy" (PLB 120006). Jako takie stanowiły doskonałe miejsce do poprowadzenia wycieczki przyrodniczo-ornitologicznej. Pomimo późnej pory (listopad) można było podczas wycieczki wskazać na szczególnie cenne siedliskowo obszary, do których należą przede wszystkim górnoreglowe bory świerkowe.

Wycieczka rozpoczęła się we wsi Skawica, skąd bus-em uczestnicy zostali przewiezieni w dogodne do rozpoczęcia wędrówki miejsce. Po powitaniu uczestników został zaprezentowany projekt pn. "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich" oraz źródła finansowania przedsięzwięcia, a uczestnicy zostali zachęceni do udziału w konkursie plastycznym.

Podczas wycieczki zaproszony do udziału leśnik zwrócił uwagę na konieczność zachowania w strukturze boru świerkowego starych drzew dziuplastych oraz leżaniny w dnie lasu, co pozwoli na zabezpieczenie schronienie oraz bazy pokarmowej dla wielu gatunków m.n. dzięcioła. Podczas przejścia przez tereny leśne zadaniem uczestników było opisanie budowy struktury boru świerkowego oraz zaobserwowanie zmian w strukturze w miarę wzrostu wysokości nad poziom morza. Kolejnym istotnym elementem było wskazanie terenów otwartych - porośniętych przez niskie rośliny zielne i krzewinki, jako miejsca tokowisk oraz żerowania cennych dla fauny Europy cietrzewi i głuszców. Ornitolog, który uczestniczył w wycieczce zapoznał uczestników z budową takich urządzeń optycznych jak luneta i lornetka. Lornetki zostały udostępnione uczestnikom w liczbie jednej na dwie osoby. Przeprowadzone ćwiczenia praktyczne z pracy z lornetką miały przede wszystkim nauczyć obserwacji w terenie. Pierwsze z przeprowadzonych ćwiczeń polegały na ustawianiu ostrości i znajdywaniu obiektu w polu widzenia, kolejne na obserwacji wierzchołków drzew aż po obserwację zauważonych ptaków. Wśród nich nie znalazły się gatunki rzadkie charakterystyczne dla tego obszaru: głuszec, cietrzew, dzięcioł trójpalczasty, dzięcioł czarny czy jarząbek. Jednak o każdym z tych gatunków uczestnicy usłyszeli podczas wycieczki.

Po dotarciu na Halę Krupową zaproszono uczestników na poczęstunek do Schroniska PTTK. Po posiłku i krótkim odpoczynku zorganizowano mini-konkurs, w którym uczestnicy mogli pochwalić się zdobytymi podczas wycieczki wiadomościami. Dla sześciu osób, które wykazały się największą wiedzą przygotowano nagrody książkowe o tematyce ornitologicznej (atlasy i przewodniki do oznaczania ptaków) natomiast dla pozostałych uczestników przygotowano gliniane ptaszki, wykonane w orawskiej pracowni ceramiki. W każdej z przekazanych w ramach nagrody publikacji została zamieszczona wklejka (w załączeniu). Podczas dalszego ciągu wycieczki można było zapoznać się z bogactwem form wśród drzew bukowych. Wspomniano także o rosnących tu, możliwych do zobaczenia w pełni sezonu wegetacyjnego pięknych ziołoroślach, w skład których wchodzi m.in. tojad morawski czy zakrzywieniami wiciokrzewu, który stanowi roślinę żywicielską dla rzadkiego gatunku chrząszcza - sichrawy karpackiej. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał wydruk najistotniejszych informacji o ptakach szczególnie rzadkich, a bytujących na tym obszarze, oraz ptakach najczęściej tu spotykanych (wydruk w załączeniu). Takie informacje z pewnością stanowić będą dużą pomoc przy wykonywaniu pracy konkursowej.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-11-14|

Obóz pn. "Tajemnice ptasich wędrówek"




W dniach 10-13 listopada 2011 odbył się obóz pn. "Tajemnice ptasich wędrówek" nad Zalewem Klimkówka w Beskidzie Niskiem, skierowany do przyrodników oraz miłośników ptaków. Obóz miał na celu przedstawienie jego uczestnikom idei projektu pn. "Ochrona zagrożonych gatunków w Karpatach Zachodnich" współfinansowanego przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013, ukazanie możliwości uczestniczenia w nim, jako wolontariuszy, a także zdobycie konkretnej wiedzy na temat idei obrączkowania ptaków, metod ich chwytania znakowania oraz badań z tym związanych.

Pierwszy dzień obejmował głównie część wykładową, a także pokaz prawidłowego umiejscawiania i rozstawiania sieci ornitologicznych. W przerwach między wykładami prowadzono również obserwacje ptaków, wraz z nauką ich rozpoznawania. Dotyczyło to szczególnie grupy ptaków szponiastych, które w tym czasie odbywały jesienną wędrówkę.

Wieczorem zorganizowano pokaz diaporam i filmów przyrodniczych. Kolejne 2 dni obejmowały praktyczny pokaz chwytania i znakowania ptaków, ich obserwacje terenowe, a także pokaz metod wyszukiwania gniazd otwartych ptaków i dziupli. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz treeclimbingu, metody pozwalającej wspinać się na drzewa w sposób bezpieczny, który również nie powoduje uszkodzeń przy tradycyjnym wchodzeniu na drzewa z wykorzystaniem drzewołazów. W obozie uczestniczyła bardzo różnorodna grupa osób. Byli to zarówno ornitolodzy-amatorzy oraz zawodowcy, jak i osoby pracujące, na co dzień w parkach narodowych, lasach państwowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-11-08|

Serdecznie zapraszamy!




Do zgłaszania się udziału chętnych grup i osób w bezpłatnych prelekcjach nt. ptaków Karpat oraz Natury 2000 jak również do udziału w całodziennych wycieczkach przyrodniczych!

Szczególnie zapraszamy dzieci, młodzież, emerytów, właścicieli gruntów rolnych!

Do współpracy zapraszamy również Domy Dziecka, Zakłady Karne, Rodzinne Domy Dziecka, Domy Samotnych Matek.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 609050991





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-11-07|

Wycieczka przyrodniczo ornitologiczną z Zakopanego do Gorczańskiego Parku Narodowego




5 listopada 2011 została zorganizowana wycieczka przyrodniczo ornitologiczną z Zakopanego do Gorczańskiego Parku Narodowego (Obszar Natura 2000: "Gorce" PLB 120001, "Ostoja Gorczańska" PLH, 120018) w której uczestniczyło 17 członków koła przyrodniczego działającego przy Tatrzańskim Parku Narodowym wraz z opiekunami.

Uczestnicy wycieczki zebrali się przy budynku Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem, skąd przejechali wynajętym autokarem, przez Nowy Targ do Łopusznej. Uczestnicy zostali zaopatrzeni w lornetki. Jako trasę wycieczki przyrodniczo - ornitologicznej wybrano ścieżkę edukacyjną pn.: "Z Łopusznej na Jankówki", prowadzącą doliną Chłapkowego potoku na polanę Jankówki i do doliny Łopusznej. Rozpoczynając wycieczkę, uczestnikom przekazano informacje organizacyjne - o przebiegu trasy, czasie trwania i celach wycieczki. Uczniowie przećwiczyli również posługiwanie się lornetką (ustawianie ostrości, poszukiwanie obiektu w polu widzenia). Trasa jest wyposażona w tablice z informacją przyrodniczą oraz miejsca odpoczynku, co ułatwia prowadzenie obserwacji i bezpośrednie poznanie fauny i flory. Podczas wędrówki, korzystając z kolejnych punktów oznaczonych w terenie, uczestników wycieczki zapoznano z różnymi zagadnieniami przyrodniczymi w szczególności ornitologicznymi co było połączone z zagadkami, quizami i dyskusją. Dzięki temu uczestnicy wycieczki aktywnie uczestniczyli w poszukiwaniu śladów bytności zwierząt. Na trasie zaobserwowano 3 gatunki sikor (bogatkę, czubatkę i sosnówkę). Nasłuchiwano i porównano głosy sójki oraz orzechówki. Przy okazji tych obserwacji zapoznano uczestników z atlasem ?Ptaki Europy? i przekazano podstawowe informacje o zasadach obserwacji i rozpoznawania gatunków ptaków. Na polanie Wisznia, skąd roztacza się widok na Tatry, po dłuższym odpoczynku uczestnicy otrzymali naklejki z rzadkimi gatunkami ptaków (wydanymi w projekcie) wraz z ciekawostkami charakteryzującymi poszczególne ptaki. Przekazano również informacje o konkursie plastycznym "Ptaki znane i nieznane", zachęcając uczestników wycieczki do udziału w tymże konkursie. Z kulminacyjnego punktu trasy, którym jest widokowa i bogata florystycznie polana Jankówki, ścieżka edukacyjna wiedzie do doliny Łopusznej. Wycieczka zakończyła się w dolinie Łopusznej w osadzie leśnej "Gajówka Mikołaja" - terenowej bazie edukacyjnej GPN, gdzie zorganizowano ognisko dla uczestników wycieczki, pieczenie kiełbasek oraz ciepłe napoje. Po wycieczce grupa wróciła wynajętym busem do Zakopanego.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-11-02|

Konkurs plastyczno-artystyczny




KONKURS PLASTYCZNO-ARTYSTYCZNY POD HASŁEM "Ptaki znane i nieznane-Natura 2000"

dla dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkoły podstawowej i gimnazjum z powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, myślenickiego, cieszyńskiego, żywieckiego, suskiego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastyczno-artystycznym pod hasłem "Ptaki znane i nieznane". Konkurs jest współfinansowany przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych prac artystycznych (malarstwo, rysunek, rzeźba, fotografia itp.) na temat jednego z gatunków ptaków występujących w okolicy i znajdujących się na liście będącej załącznikiem do regulaminu. Termin nadsyłania prac: 10 stycznia 2012 do siedziby Fundacji. Czekają atrakcyjne nagrody: lornetki i wydawnictwa książkowe. Planujemy wyłonić 10 laureatów!

Szczegóły w regulaminie konkursu.

Serdecznie zapraszamy!





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-11-01|

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zaprasza wszystkich miłośników, przyrodników, osoby zainteresowane ochroną ptaków w Karpatach Zachodnich do uczestnictwa w organizowanych w ramach projektu:




kilkudniowych obozach ornitologicznych w czasie, których można będzie nabyć umiejętności w zakresie:

- obrączkowania, chwytania i znakowania ptaków,
- metod identyfikacji ptaków w terenie,
- metod i sposobów wywieszania sztucznych miejsc lęgowych i uzyskać certyfikat ukończenia terenowej

"Szkoły ochrony cennych gatunków ptaków Natury 2000" szkoleń w czasie, których pogłębić można wiedzę miedzy nt. metod badań i ochrony ptaków w Karpatach Zachodnich, Natury 2000, metod i sposobów wywieszania sztucznych miejsc lęgowych, metod identyfikacji ptaków w terenie, obrączkowania, chwytania i znakowania ptaków i uzyskać certyfikat ukończenia"Szkoły ornitologa". Serdecznie prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Informacje na temat przewidywanych terminów będą pojawiać się cyklicznie na stronie internetowej projektu: link

Więcej informacji można uzyskać pod numerem: 603047064 lub mailowo:

mikromek@gmail.com





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-10-31|

Podsumowanie wycieczki przyrodniczo-ornitologicznej




29 października 2011 została zorganizowana wycieczka przyrodniczo ornitologiczną z Podobina do Gorczańskiego Parku Narodowego (Obszar Natura 2000: "Gorce" PLB 120001, "Ostoja Gorczańska" PLH, 120018) w której uczestniczyło 14 członków koła przyrodniczego Szkoły Podstawowej w Podobinie (gmina Niedźwiedź) wraz z opiekunami.

Uczestnicy wycieczki zebrali się przy budynku szkoły w Podobinie, skąd przejechali autokarem do Dyrekcji GPN w Porębie Wielkiej. Uczestnicy wycieczki zostali zaopatrzeni w lornetki i lunety. Następnie autokar przewiózł grupę do Lubomierza - Rzek, gdzie rozpoczyna się ścieżka edukacyjna pn.: "Dolina Gorcowego Potoku" - wybrana, jako trasa wycieczki przyrodniczo - ornitologicznej. Na polanie Trusiówka uczestnikom przekazano informacje organizacyjne - o przebiegu trasy, czasie trwania i celach wycieczki. Uczniowie przećwiczyli również posługiwanie się lornetką (ustawianie ostrości, poszukiwanie obiektu w polu widzenia itp.). Podczas wędrówki, uczestnicy angażowali się w obserwacje, uaktywniając różne zmysły - wzrok, słuch, węch i dotyk. Korzystając z kolejnych punktów oznaczonych w terenie oraz w oparciu o osobiste obserwacje i spostrzeżenia uczestników, omówiono niżej wymienione zagadnienia: ?Puszcza karpacka i jej mieszkańcy ?szczególnie o kurakach leśnych, jako gatunkach związanych z lasami pierwotnymi, "Kto mieszka w dziuplach?" - Dzięcioły i sowy w Gorcach, "Nowe życie martwej kłody" - rola martwych, obumierających i dziuplastych drzew w ekosystemie leśnym. Omawianie połączone było z zagadkami, quizami i dyskusją. Dzięki temu uczestnicy wycieczki aktywnie uczestniczyli w obserwacjach oraz poszukiwaniu wszelkich śladów bytności zwierząt. Na trasie zaobserwowano stado jerów (ok. 50 osobników) żerujących w buczynie, niewielką grupę raniuszków oraz zaniepokojone sójki - bardzo aktywne głosowo. Dzięki tej obserwacji wprowadzono informację o ptakach zimujących i przelotnych. Znaleziono również wypluwkę sowy, która wzbudziła duże zainteresowanie. Uczniowie mogli dokładnie ją obejrzeć a przy okazji przyswoić sobie informacje o sposobie zdobywania i wykorzystania pokarmu przez sowy. W kulminacyjnym punkcie wycieczki - na polanie Podskały, po dłuższym odpoczynku i posiłku, uczestnicy otrzymali naklejki z rzadkimi gatunkami ptaków (wydane w ramach projektu) wraz z ciekawostkami charakteryzującymi poszczególne ptaki. Na zakończenie przeprowadzono zabawę psycho - ruchową pomagającą zapamiętać zdobyte informacje. Na zakończenie wędrówki przekazano również informacje o konkursie plastycznym ?Ptaki znane i nieznane?, zachęcając uczestników wycieczki do udziału w tymże konkursie. Trasa, na której odbyła się wycieczka ma kształt pętli, po zejściu na polanę Trusiówka, uczestnicy wrócili autokarem do Podobina.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-10-28|

Patronat Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie




21 stycznia 2011 roku projekt został objęty patronatem przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-10-28|

Patronat Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Krakowa




13.07.2011 projekt został objęty patronatem przez Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych z Krakowa.





----------========== ||| ==========----------



data umieszczenia |2011-10-28|

Prace terenowe




Na mocy porozumienia Fundacji i RDLP w Krakowie w sprawie weryfikacji istniejących stref ochrony ptaków oraz wyszukiwania gniazd w celu utworzenia nowych stref ochronnych (z dnia 11 października). W dniach 11-13 października odbyły się pierwsze prace terenowe w których uczestniczyli członkowie Fundacji, RDOŚw Krakowie oraz pracownicy Nadleśnictwa Gorlice. Szczególnie chcemy podziękować Nadleśnictwu Gorlice za miłe przyjęcie i fachową pomoc.



powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie





----------========== ||| ==========----------




2005 - 2024 © Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.

Kopiowanie, modyfikowanie, wykorzystywanie i dystrybucja treści, zdjęć i rysunków zawartych na stronach serwisu "www.ptakikarpat.eco.pl"
dozwolona wyłącznie za zgodą Fundacji i autorów zdjęć oraz rysunków.