data umieszczenia |2011-12-16|

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna z Mszany Dolnej do Kasinki Małej




15 grudnia 2011 roku wycieczki przyrodniczo-ornitologicznej z Mszany Dolnej do Kasinki Małej (Dolina Raby Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk), Węglówki - Kościół w Węglówce( PLH 120046), Kasina Wielka (Specjalny OOS. Ostoje nietoperzy Beskidu Wyspowego (PLH 120052), Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Łąki koło Kasiny Wielkiej (PLH 120082) i Dobczyc, Brzezowej, Stróży, Pcimia (Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Raba z Mszanką( PLH 120093), dla 23 uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Rabce Zdroju wraz z opiekunem.

Trasa zorganizowanej w dniu 15 grudnia 2011 roku wycieczki przyrodniczo-ornitologicznej prowadziła przez obszar Beskidu Wyspowego i Beskidu Myślenickiego. W wycieczce udział wzięli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce Zdroju (profil biologiczno-chemiczny) wraz z nauczycielem biologii mgr Jackiem Sobczykiem.

Obszar Beskidu Wyspowego to fragment polskiej części Karpat stosunkowo bogaty w obszary Natura 2000. Charakteryzuje się dużym zalesieniem terenu, ciekawą rzeźbą (duże kompleksy leśne na odizolowanych od siebie wzniesieniach przekraczających często 1000m n.p.m., szerokie doliny rzeczne). Ciekawymi obiektami są jaskinie stanowiące niekiedy ważne miejsca zimowania nietoperzy. Oprócz tego na tym terenie są zlokalizowanie obiekty architektoniczne (głównie sakralne) stanowiące letnie schronienia nietoperzy. Jednym z nich jest kościół w Węglówce. Beskid Myślenicki (zwany inaczej Makowskim lub Średnim), charakteryzuje się mniejszymi kulminacjami szczytów i grzbietów górskich. Najwyżej sięga pasmo Lubomira i Łysiny (904m n.p.m.) leżące po wschodniej stronie doliny Raby. Na północnym krańcu Beskidu Makowskiego zlokalizowany jest sztuczny zbiornik retencyjny - Zalew Dobczycki, stanowiący ważne miejsce zimowania ptaków wodnych. Uczestnicy wycieczki spotkali się z prowadzącym w Mszanie Dolnej. Po zaopatrzeniu uczniów w lornetki i przewodniki do rozpoznawania ptaków przejechano do miejscowości Kasinka Mała na miejsce pierwszego przystanku obserwacyjnego. Było ono zlokalizowane na moście na rzece Rabie. Tam przedstawiono uczestnikom wstępne informacje o projekcie "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich", plan wycieczki oraz zasady bezpieczeństwa potrzebne w trakcie jej trwania. W tym punkcie omówiono również metody prowadzenia obserwacji ornitologicznych, rozpoznawania ptaków w terenie oraz dokonano pierwszych obserwacji ptaków zimujących na rzece Rabie. Następnie przejechano busem doliną Kasinki do miejscowości Węglówka, gdzie zaprezentowano Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk "Kościół w Węglówce" - miejsce występowania kolonii rozrodczych nocka dużego i podkowca małego. Dalsze trasa prowadziła do Kasiny Wielkiej, gdzie na miejscu widokowym na zboczu Wierzbanowskiej Góry zaprezentowano Obszar Natura 2000 "Ostoje nietoperzy Beskidu Wyspowego" oraz "Łąki koło Kasiny Wielkiej". Prowadzono również obserwacje ptaków drapieżnych za pomocą lunety. Potem trasa prowadziła doliną Krzyworzeki do Dobczyc. Z trzech miejsc obserwacji: góry zamkowej, wieży widokowej w Brzezowej oraz brzego zbiornika w Brzezowej prowadzono obserwacje ptaków zimujących na Zbiorniku Dobczyckim. Obserwacje prowadzono za pomocą lornetek oraz lunety. Przy oznaczaniu gatunków posiłkowano się atlasami. Z Brzezowej, przez Kornatkę, Osieczany, Myślenice przejechano do miejscowości Stróża. Tam zaprezentowano Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk "Raba z Mszanką". W kilku miejscach przystankowych prowadzono obserwacje ptaków zimujących na rzece. Na granicy Stróży i Pcimia zorganizowano posiłek (smażone kiełbasy) przy odnisku zapalonym nad Rabą. Dla uczniów zorganizowano konkurs wiedzy zdobytej w trakcie wycieczki. Uczestnicy otrzymali naklejki z wybranymi gatunkami ptaków oraz książki i ulotki o tematyce ornitologicznej.

Następnie trasa prowadziła dalej doliną Raby do Mszany Dolnej i Rabki, gdzie zakończono wycieczkę.





----------========== ||| ==========----------



Zobacz wszystkie aktualności
2005 - 2024 © Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.

Kopiowanie, modyfikowanie, wykorzystywanie i dystrybucja treści, zdjęć i rysunków zawartych na stronach serwisu "www.ptakikarpat.eco.pl"
dozwolona wyłącznie za zgodą Fundacji i autorów zdjęć oraz rysunków.