data umieszczenia |2011-11-28|

Wycieczka przyrodniczo-ornitologiczna z Lachowic na Babią Górę




26 listopada 2011 roku zorganizowano wycieczkę przyrodniczo-ornitologiczną z Lachowic na Babią Górę -Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków (PLB 120011) i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk (PLH 120001) dla 24 dzieci i ich opiekunów ze Szkoły Podstawowej w Lachowicach.

Wycieczka rozpoczęła się od spotkania przed budynkiem szkoły w Lachowicach. Uczestnicy zostali tam powitani i zapoznani z planem wycieczki. Wszystkich poinformowano także o założeniach projektu "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich" oraz źródłem finansowania przedsięwzięcia. Po przyjeździe do Zawoi uczestnicy zwiedzili Wystawę Stałą Babiogórskiego Parku Narodowego. W okresie, gdy organizowana była wycieczka w terenie nie sposób znaleźć rośliny, które budują bogaty świat flory Babiej Góry. Ekspozycja pozwoliła na zapoznanie się wieloma z nich, zwłaszcza, że ich wierne kopie zdobią gabloty. Pomimo niskiej temperatury na zewnątrz uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z pięknem całego masywu podziwiając wiele barwnych fotografii. Była to doskonała okazja do przedstawienia Babiej Góry, jako miejsca, gdzie w specjalny sposób chroni się nie tylko poszczególne gatunki, ale i całe siedliska. Babiogórski Park Narodowy jest niejako potrójnie zaznaczony rolą ochroniarską - I jako park narodowy, II, jako rezerwat biosfery, III jako obszar Natura 2000.

Po wyjściu z budynku Dyrekcji BgPN, gdzie mieści się Wystawa Stała, uczestnicy wycieczki udali się na teren Parku. Przy wejściu na teren Parku znajdują się Punkty Informacji Turystycznej, gdzie w pełni sezonu tj. od maja do końca października pobiera się opłaty za wstęp na teren Parku. Dla uczestników wycieczki był to punkt, w którym zaznajomili się z lornetką i jej obsługą. Jeszcze na terenie częściowo otwartym, pod ścianą lasu przeszli kurs dostosowywania ostrości i obserwacji wybranego elementu w krajobrazie. Później szlakiem turystycznym i ścieżkami edukacyjnymi dotarli niemal pod samą Knieję Czatożańską - jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Babiej Góry. Dojście do tego terenu prowadziło przez las bukowy. Zaproszony do udziału w ekspedycji ornitolog w tym miejscu zwrócił uwagę na rolę, jaką pełnia w lesie różnowiekowy drzewostan i struktura lasu wraz z martwym drzewem zalegającym w dnie lasu. Stare drzewa w tym miejscu służą za schronienie nie tylko wielu gatunkom ptaków, ale i ssaków. Omówione zostały tu takie gatunki jak puchacz, puszczyk uralski, włochatka, dzięcioł czarny, dzięcioł białogrzbiety i trójpalczasty czy sóweczka.

Przechodząc przez piękne lasy Parku wspomniano także o bytujących tu kurakach - głuszcu i jarząbku. Po krótce scharakteryzowano oba te gatunki. Przekraczając potok ornitolog zapytał uczestników wycieczki o gatunki związane z górnymi odcinkami potoków górskich. Opowiedział o biologii pluszcza i zimorodka. W ramach zajęć z lornetkami dzieci miały obserwować nie tylko ptaki, ale i miejsca ich schronienia. Dzięki obecności na tym terenie wielu starych drzew dziuplastych, często obserwowanym obiektem były dziuple.

Bardzo zróżnicowany wiekowo drzewostan pozwolił także na wybranie Króla Drzew, drzewa o największym obwodzie. Przy okazji pomiaru - pomiar wykonano poprzez objęcie drzewa połączonymi ramionami dzieci - wprowadzono termin pierśnica, jako wysokość, na której leśnicy zwykli mierzyć obwód drzewa.

Podczas całej wędrówki po szlakach i ścieżkach Parku zwracano uwagę, że lornetka przy poruszaniu się po terenach szczególnie cennych przyrodniczo pełni bardzo istotną rolę - pozwala zobaczyć z bliska to, do czego nie wolno podejść. Na terenie parków narodowych panuje, bowiem zasada poruszania się jedynie powyznaczanych szlakach i ścieżkach. Na zakończenie wycieczki zorganizowano konkurs wiedzy ornitologicznej.

Uczestnicy odpowiadali na zadane pytania dotyczące omawianych podczas wycieczki gatunków ptaków oraz aspektów ochrony przyrody. Dla sześciu osób, które wykazały się największą wiedzą przygotowano nagrody książkowe o tematyce ornitologicznej (atlasy i przewodniki do oznaczania ptaków) natomiast dla pozostałych uczestników przygotowano gliniane ptaszki, wykonane w orawskiej pracowni ceramiki. W każdej z przekazanych w ramach nagrody publikacji została zamieszczona wklejka.

Wycieczka zakończyła się ciepłym posiłkiem w restauracji Czarda w Zawoi oraz powrotem do Lachowic. Ostatnim punktem wycieczki było zachęcenie do udziału w konkursie plastycznym pn. Ptaki znane i nieznane - Natura 2000 oraz rozdanie materiałów opracowanych specjalnie dla obszaru Babia Góra, a prezentujących wybrane gatunki ptaków.





----------========== ||| ==========----------



Zobacz wszystkie aktualności
2005 - 2024 © Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.

Kopiowanie, modyfikowanie, wykorzystywanie i dystrybucja treści, zdjęć i rysunków zawartych na stronach serwisu "www.ptakikarpat.eco.pl"
dozwolona wyłącznie za zgodą Fundacji i autorów zdjęć oraz rysunków.