data umieszczenia |2011-10-31|

Podsumowanie wycieczki przyrodniczo-ornitologicznej




29 października 2011 została zorganizowana wycieczka przyrodniczo ornitologiczną z Podobina do Gorczańskiego Parku Narodowego (Obszar Natura 2000: "Gorce" PLB 120001, "Ostoja Gorczańska" PLH, 120018) w której uczestniczyło 14 członków koła przyrodniczego Szkoły Podstawowej w Podobinie (gmina Niedźwiedź) wraz z opiekunami.

Uczestnicy wycieczki zebrali się przy budynku szkoły w Podobinie, skąd przejechali autokarem do Dyrekcji GPN w Porębie Wielkiej. Uczestnicy wycieczki zostali zaopatrzeni w lornetki i lunety. Następnie autokar przewiózł grupę do Lubomierza - Rzek, gdzie rozpoczyna się ścieżka edukacyjna pn.: "Dolina Gorcowego Potoku" - wybrana, jako trasa wycieczki przyrodniczo - ornitologicznej. Na polanie Trusiówka uczestnikom przekazano informacje organizacyjne - o przebiegu trasy, czasie trwania i celach wycieczki. Uczniowie przećwiczyli również posługiwanie się lornetką (ustawianie ostrości, poszukiwanie obiektu w polu widzenia itp.). Podczas wędrówki, uczestnicy angażowali się w obserwacje, uaktywniając różne zmysły - wzrok, słuch, węch i dotyk. Korzystając z kolejnych punktów oznaczonych w terenie oraz w oparciu o osobiste obserwacje i spostrzeżenia uczestników, omówiono niżej wymienione zagadnienia: ?Puszcza karpacka i jej mieszkańcy ?szczególnie o kurakach leśnych, jako gatunkach związanych z lasami pierwotnymi, "Kto mieszka w dziuplach?" - Dzięcioły i sowy w Gorcach, "Nowe życie martwej kłody" - rola martwych, obumierających i dziuplastych drzew w ekosystemie leśnym. Omawianie połączone było z zagadkami, quizami i dyskusją. Dzięki temu uczestnicy wycieczki aktywnie uczestniczyli w obserwacjach oraz poszukiwaniu wszelkich śladów bytności zwierząt. Na trasie zaobserwowano stado jerów (ok. 50 osobników) żerujących w buczynie, niewielką grupę raniuszków oraz zaniepokojone sójki - bardzo aktywne głosowo. Dzięki tej obserwacji wprowadzono informację o ptakach zimujących i przelotnych. Znaleziono również wypluwkę sowy, która wzbudziła duże zainteresowanie. Uczniowie mogli dokładnie ją obejrzeć a przy okazji przyswoić sobie informacje o sposobie zdobywania i wykorzystania pokarmu przez sowy. W kulminacyjnym punkcie wycieczki - na polanie Podskały, po dłuższym odpoczynku i posiłku, uczestnicy otrzymali naklejki z rzadkimi gatunkami ptaków (wydane w ramach projektu) wraz z ciekawostkami charakteryzującymi poszczególne ptaki. Na zakończenie przeprowadzono zabawę psycho - ruchową pomagającą zapamiętać zdobyte informacje. Na zakończenie wędrówki przekazano również informacje o konkursie plastycznym ?Ptaki znane i nieznane?, zachęcając uczestników wycieczki do udziału w tymże konkursie. Trasa, na której odbyła się wycieczka ma kształt pętli, po zejściu na polanę Trusiówka, uczestnicy wrócili autokarem do Podobina.





----------========== ||| ==========----------



Zobacz wszystkie aktualności
2005 - 2024 © Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.

Kopiowanie, modyfikowanie, wykorzystywanie i dystrybucja treści, zdjęć i rysunków zawartych na stronach serwisu "www.ptakikarpat.eco.pl"
dozwolona wyłącznie za zgodą Fundacji i autorów zdjęć oraz rysunków.